Vítězem 12. ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život se stalo hlavní město Praha, které má nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší počet vysokých škol, ale také lékařů a zubařů a rovněž například nejvyšší průměrnou naději na dožití u mužů. Druhou příčku obsadil Jihočeský kraj s nízkou nehodovostí, vysokým množstvím recyklovaného odpadu v přepočtu na obyvatele nebo třeba vysokým podílem dokončených bytů. Bronz si odnesl Karlovarský kraj s nejvyšším podílem plochy přírodních biotopů, nejnižší produkcí komunálního odpadu, nejnižším rozdílem ve výši platů u mužů a žen nebo například nejnižším podílem dětí nepřijatých do mateřských škol.
Místo pro život patří ke společensky odpovědným projektům, které monitorují kvalitu života obyvatel a životního prostředí v ČR. Cílem výzkumu Místo pro život je shromáždit data, která poskytnou objektivní pohled na současný stav. Každoročně dokážeme analyzovat výsledky za každý kraj a zároveň data vyhodnotit v celostátním kontextu. Jednotlivé kraje sledujeme v dlouhodobém horizontu a iniciujeme společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají.
Ve výzkumu hodnotíme dvě základní kategorie, „environmental“ a „social“, do kterých spadá osm hlavních kategorií. Jako třetí faktor zohledňuje spokojenost obyvatel, která je zjišťována prostřednictvím dotazníkového šetření na reprezentativním vzorku 3000 lidí. Hodnotí se oblasti: bezpečnost, volnočasové aktivity a turismus, občanská společnost a tolerance, péče o děti a vzdělávání, zdravotní a sociální služby, rozvoj infrastruktury, ekologie a životní prostředí a práce. Data se pak následně zpracovávají a vyhodnocují.
Výsledky průzkumu Místo pro život jsou zdrojem pro rozvoj udržitelnějšího Česka. Během výzkumu bylo získáno 1500 tvrdých dat ze 46 informačních zdrojů, hodnoceno bylo 55 kritérií.*
Kompletní výsledky výzkumu najdete zde:Místo_pro_život_2022_výsledky
/red/