Nejlepším Místem pro život letošního roku se ve stejnojmenném žebříčku stala Praha

Vítězem 12. ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život se stalo hlavní město Praha, které má nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší počet vysokých škol, ale také lékařů a zubařů a rovněž například nejvyšší průměrnou naději na dožití u mužů. Druhou příčku obsadil Jihočeský kraj s nízkou nehodovostí, vysokým množstvím recyklovaného odpadu v přepočtu na obyvatele nebo třeba vysokým podílem dokončených bytů. Bronz si odnesl Karlovarský kraj s nejvyšším podílem plochy přírodních biotopů, nejnižší produkcí komunálního odpadu, nejnižším rozdílem ve výši platů u mužů a žen nebo například nejnižším podílem dětí nepřijatých do mateřských škol.

Místo pro život patří ke společensky odpovědným projektům, které monitorují kvalitu života obyvatel a životního prostředí v ČR. Cílem výzkumu Místo pro život je shromáždit data, která poskytnou objektivní pohled na současný stav. Každoročně dokážeme analyzovat výsledky za každý kraj a zároveň data vyhodnotit v celostátním kontextu. Jednotlivé kraje sledujeme v dlouhodobém horizontu a iniciujeme společenskou diskusi o hodnotách, které obyvatelé České republiky vyznávají.

Ve výzkumu hodnotíme dvě základní kategorie, „environmental“ a „social“, do kterých spadá osm hlavních kategorií. Jako třetí faktor zohledňuje spokojenost obyvatel, která je zjišťována prostřednictvím dotazníkového šetření na reprezentativním vzorku 3000 lidí. Hodnotí se oblasti: bezpečnost, volnočasové aktivity a turismus, občanská společnost a tolerance, péče o děti a vzdělávání, zdravotní a sociální služby, rozvoj infrastruktury, ekologie a životní prostředí a práce. Data se pak následně zpracovávají a vyhodnocují. 

 

Výsledky průzkumu Místo pro život jsou zdrojem pro rozvoj udržitelnějšího Česka. Během výzkumu bylo získáno 1500 tvrdých dat ze 46 informačních zdrojů, hodnoceno bylo 55 kritérií.*

Kompletní výsledky výzkumu najdete zde:Místo_pro_život_2022_výsledky

/red/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down