Nejznámější karlovarský pramen Vřídlo se vrátil do nitra kolonády

Město Karlovy Vary dokončilo 2. etapu rekonstrukce Vřídelní kolonády. Ve čtvrtek 5. května byla slavnostně otevřena zrenovovaná síň a Vřídlo začalo opět tryskat v nitru kolonády. Stalo se tak po téměř sedmi letech, kdy musela být z důvodu havarijního stavu nejatraktivnější část kolonády uzavřena. 

„Vývěr Vřídla je skutečným unikátem, značkou města a pro místní ekonomiku založenou na lázeňství a cestovním ruchu je tím nejlepším marketingovým nástrojem. Proto jsme neváhali vynaložit nemalé finanční prostředky na to, abychom po technické i stavební stránce obnovili Vřídelní síň a vývěr pramene přivedli zpět na místo, kde nejen udivuje, ale stará se také o klima podporující lázeňské procedury,“ uvedla primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová.

Předmětem 2. etapy rekonstrukce Vřídelní kolonády byla obnova podlahy síně, skleněných výplní pláště a také instalace repliky unikátní koruny haly s výtryskem ve tvaru osmistěnu. Tvoří ji 321 skleněných tabulí vážících až 50 kilogramů, které vyrobili a ručně osadili sklářští mistři z Nového Boru. Skla jsou věrnou replikou původního zasklení. Vřídlo tryská z nové vývěrové mísy vyrobené z nerezu a obložené betonovými fragmenty, které byly před instalací „pokameněny“ vřídelní vodou.

„Při obnově síně jsme vyvinuli maximální snahu o autenticitu. Vizuálně byly zachovány postupy z dob výstavby kolonády, samozřejmě za použití nejmodernější technologie. Cílem bylo co nejvíce se přiblížit původnímu vizuálu a myšlence architekta Otruby, autora Vřídelní kolonády. Proto jsme věnovali hodně času a námahy výběru kamene na dlažbu, díky dronům nechali vytvořit 3D scan skleněné koruny a podobně. Touto obnovou jsme prodloužili životnost hlavní části kolonády na několik dalších desetiletí. Nyní budeme zaměřovat svou pozornost na celý komplex kolonády. K tomu již máme k dispozici architektonickou studii obnovy,“ vysvětluje náměstek primátorky Petr Bursík, do jehož gescí náleží mimo jiné investiční projekty města.   

Vřídelní kolonáda je opět celá přístupná veřejnosti. V následujících týdnech ještě Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád dokončí opravu pítek s pramenem Vřídla. Stojany budou vybaveny novými mísami, skleněné plastiky doplněny osvětlením, které zvýrazní strukturu litého skla. Počet byl zredukován z pěti na tři a budou vydávat pramen o teplotě 72 stupňů Celsia. Od dřívější praxe, kdy bylo Vřídlo do pítek distribuováno i v nižších teplotách, správci pramenů ustoupili, protože umělé ochlazování mění chemickou strukturu a tedy i kvalitu pramene. Vřídlu, stejně jako řadě dalších karlovarských pramenů, se v sobotu 7. května dostane slavnostního požehnání. Tradičního ceremoniálu v rámci oslav Zahájení lázeňské sezóny 2022 se ujme Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský.*

/tz/

Pramen Vřídlo opět tryská

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down