Asistenční centra pomoci osobám utíkajícím před válkou na Ukrajině už fungují ve všech krajích. Hlavní město Praha společně se Středočeským krajem v důsledku náporu přesunulo centrum pomoci z Ústřední budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí do Kongresového centra Praha. Od soboty centrum nově slouží 24 hodin denně. Nonstop provoz zavedlo také Krajské centrum pomoci na Vysočině v Jihlavě a tento provoz je zaveden i na dalších místech.
„Všechny síly jsme napnuli k co nejrychlejšímu přesunu do větších prostor Kongresového centra Praha, se kterým už máme skvělé zkušenosti z dřívějška. Metropolitní asistenční centrum bude otevřeno 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Nyní funguje asi 70 přepážek,” komentoval v pátek 4. března primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
Hlavním úkolem Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině pro Prahu a Středočeský kraj (jakož i dalších center) je nabízet přicházejícím komplexní služby, aby mohli legálně a bezproblémově pobývat na území České republiky a měli kde bydlet. Postupně se pracuje i na tom, aby bylo možné vyřídit si také další žádosti, které se například týkají poskytování specializované zdravotní péče, dodání léků, hledání vhodných nabídek pracovních příležitostí nebo zapojení dětí do povinné školní docházky.
V budově pražského Kongresového centra mimo to vzniklo zázemí s odpočinkovou zónou, k dispozici jsou také tři dětské koutky. Centrum bude zásobovat jídlem Potravinová banka a primární materiální pomoc zajistí nezisková organizace Člověk v tísni. Objekt Kongresového centra byl zvolen nejen kvůli dobré dopravní dostupnosti a vybavenosti, ale také proto, že Praha s ním má výborné zkušenosti z nedávného fungování Metropolitního očkovacího centra.
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Jihlavě funguje od 2. března. Už během prvních hodin tam dorazily stovky lidí. Od 5. března přechází i toto centrum na nonstop provoz.
Odbavení osob prchajících z Ukrajiny v jihomoravském Asistenčním centru pomoci Ukrajině v Brně v areálu výstaviště probíhá plynule, i díky nově instalovanému elektronickému vyvolávacímu systému. Za provozu probíhá částečná reorganizace, která souvisí s novými kompetencemi policistů za účelem urychlení průchodu migrantů. Průběžně dochází k navyšování míst na pracovištích (VZP, úřad práce, policisté). V areálu výstaviště je otevřena i nábytková banka. Zajištěna je i duchovní služba (pravoslavný kněz) a veterinární služby pro majitele zvířat. Centrum funguje rovněž nepřetržitě a od začátku provozu odbavilo 2920 osob.
Centrum pomoci v Olomouci působí v budově krajského úřadu. V následujících dnech se přemístí do Hanáckých kasáren v centru města. Lidem přicházejícím z Ukrajiny je k dispozici 24 hodin denně.
Přehled všech krajských center je na webu www.nasiukrajinci.cz, který zřizuje Ministerstvo vnitra.*
/zr/