Některá krajská asistenční centra pomoci Ukrajině už zvětšují své kapacity. Často také fungují nonstop

Asistenční centra pomoci osobám utíkajícím před válkou na Ukrajině už fungují ve všech krajích. Hlavní město Praha společně se Středočeským krajem v důsledku náporu přesunulo centrum pomoci z Ústřední budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí do Kongresového centra Praha. Od soboty centrum nově slouží 24 hodin denně. Nonstop provoz zavedlo také Krajské centrum pomoci na Vysočině v Jihlavě a tento provoz je zaveden i na dalších místech.

„Všechny síly jsme napnuli k co nejrychlejšímu přesunu do větších prostor Kongresového centra Praha, se kterým už máme skvělé zkušenosti z dřívějška. Metropolitní asistenční centrum bude otevřeno 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Nyní funguje asi 70 přepážek,”  komentoval v pátek 4. března  primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Hlavním úkolem Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině pro Prahu a Středočeský kraj (jakož i dalších center)  je nabízet přicházejícím komplexní služby, aby mohli legálně a bezproblémově pobývat na území České republiky a měli kde bydlet. Postupně se pracuje i na tom, aby bylo možné vyřídit si také další žádosti, které se například týkají poskytování specializované zdravotní péče, dodání léků, hledání vhodných nabídek pracovních příležitostí nebo zapojení dětí do povinné školní docházky.

V budově pražského Kongresového centra mimo to vzniklo zázemí s odpočinkovou zónou, k dispozici jsou také tři dětské koutky. Centrum bude zásobovat jídlem Potravinová banka a primární materiální pomoc zajistí nezisková organizace Člověk v tísni. Objekt Kongresového centra byl zvolen nejen kvůli dobré dopravní dostupnosti a vybavenosti, ale také proto, že Praha s ním má výborné zkušenosti z nedávného fungování Metropolitního očkovacího centra.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Jihlavě funguje od 2. března. Už během prvních hodin tam dorazily stovky lidí. Od 5. března přechází i toto centrum na nonstop provoz.

Odbavení osob prchajících z Ukrajiny v jihomoravském Asistenčním centru pomoci Ukrajině v Brně v areálu výstaviště probíhá plynule, i díky nově instalovanému elektronickému vyvolávacímu systému. Za provozu probíhá částečná reorganizace, která souvisí s novými kompetencemi policistů za účelem urychlení průchodu migrantů. Průběžně dochází k navyšování míst na pracovištích (VZP, úřad práce, policisté). V areálu výstaviště je otevřena i nábytková banka. Zajištěna je i duchovní služba (pravoslavný kněz) a veterinární služby pro majitele zvířat. Centrum funguje rovněž nepřetržitě a od začátku provozu odbavilo 2920 osob.

Centrum pomoci v Olomouci působí v budově krajského úřadu. V následujících dnech se přemístí do Hanáckých kasáren v centru města. Lidem přicházejícím z Ukrajiny je k dispozici 24 hodin denně.

Přehled všech krajských center je na webu www.nasiukrajinci.cz, který zřizuje Ministerstvo vnitra.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down