Autor
Kategorie:
Ekonomika

Některé regiony by mohly přijít o investiční pobídky

Změny v poskytování investičních pobídek, které navrhuje Evropská komise (EK), by od roku 2017 znamenaly zánik veřejné podpory projektů v některých regionech České republiky. Na konferenci Investiční pobídky v ČR to v v Praze v závěru února uvedl vedoucí oddělení investic Ministerstva průmyslu a...

Změny v poskytování investičních pobídek, které navrhuje Evropská komise (EK), by od roku 2017 znamenaly zánik veřejné podpory projektů v některých regionech České republiky. Na konferenci Investiční pobídky v ČR to v v Praze v závěru února uvedl vedoucí oddělení investic Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Jan Hana.

EK plánuje vyloučit velké podniky ze státní podpory v regionech, kde HDP na obyvatele překračuje 75 % průměru Evropské unie. Česka se to zatím netýká. »Tyto regiony u nás nejsou, protože tu nedosahujeme příslušného HDP na obyvatele. Nicméně v roce 2017 by k tomu v některých našich regionech přece jen dojít mohlo,« upozornil Jan Hana.

Brusel rovněž navrhuje změnu intenzity veřejné podpory. »V současné době intenzita veřejné podpory v regionech ČR činí 40 %, v regionu soudržnosti NUTS II Jihozápad (Plzeňský kraj a Jihočeský kraj) 30 %. Po změně pro velké podniky, kterou navrhuje Evropská komise, by se veřejná podpora snížila ve všech regionech ze 40 na 25 %,« upozornil Jan Hana. Česká republika se změnou nesouhlasí, stejně jako některé další členské státy EU. Ministerstvo průmyslu a obchodu o návrhu vyjednává s Evropskou komisí.

Pobídky, které Česká republika nabízí investorům, loni přilákaly 48 firem, což je nejvíce od finanční krize v roce 2008. Investiční záměry v hodnotě 20 mld. Kč pomohou vytvořit 5,5 tisíce nových pracovních míst. Investiční pobídky využívají v Česku hlavně velké podniky.

Zájem investorů povzbudila změna pravidel pro čerpání daňových výhod. Na novelu zákona o investičních pobídkách, která je účinná od července 2012, si počkaly např. Škoda Auto, Saar Gummi Czech, Třinecké železárny a Jotun Powder Coatings. Novela zákona mj. prodloužila lhůtu na čerpání slevy z daně z příjmu na deset let.

Konferenci Investiční pobídky v ČR uspořádala otevřená platforma enforum (viz www.enforum.cz), která si klade za cíl napomáhat sdílení zkušeností a know-how mezi podnikateli a profesionály napříč všemi obory.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *