Nezapomeňte na podporu venkovských regionů, vyzývá Vepříkovská deklarace tvůrce příštího nastavení fondů EU

Chceme aby operační programy v dalších letech konečně obrátily svou pozornost na venkovské obce a menší města. Tak na svém facebookovém profilu Sdružení místních samospráv ČR charakterizovalo Vepříkovskou deklaraci, jež byla nazvána podle malé obce na Havlíčkobrodsku, kde se počátkem května pod deklaraci podepsali její první tři signatáři: místopředsedové SMS ČR Pavel Eliáš a Radim Sršeň spolu se starostou Vepříkova Petrem Brázdou. Prostě a jasně bojujeme za lepší život na venkově! píše se na facebookovém profilu obce Vepříkov.

Sdružení místních samospráv ČR se obává, že v přípravách budoucího nastavení evropských strukturálních a investičních fondů (ESIF) jsou venkovské regiony opomíjeny. Své priority regionálního rozvoje v období po roce 2020 (2021 – 2027) proto představitelé SMS ČR formulovali ve Vepříkovské deklaraci, v níž požadují mimo jiné snížení počtu operačních programů a byrokracie spojené s administrací projektů, ale také zachování principu subsidiarity, tedy přístupu, kdy se problémy řeší na té úrovni správy věcí veřejných, kde je to nejúčelnější.

V dokumentu popisujeme základní principy, jimiž by se regionální rozvoj měl po roce 2020 řídit, a to tak, aby role venkova nebyla marginalizována, což by mohlo vést k prohloubení úpadku periferních oblastí České republiky,“ vysvětluje Radim Sršeň, místopředseda Sdružení místních samospráv ČR, a dodává: „Patří k nim kromě principu subsidiarity také znalost prostředí a jeho skutečných potřeb, účelné vynaložení evropských prostředků, jednoduchost jejich čerpání a omezení byrokracie, která s ním je spojená.

Deklarace je podle jejích signatářů výchozím dokumentem, který shrnuje postoj SMS ČR před nadcházejícími jednáními s dalšími aktéry, kterými jsou například Asociace krajů ČR, Svaz měst a obcí ČR, Národní síť místních akčních skupin nebo Spolek pro obnovu venkova ČR.

Venkov je prostředím se specifickými kumulovanými problémy, které vyžadují řešení. Udržení života na venkově je v zájmu celé společnosti a mělo by být založeno na využití inovací a chytrých řešení. Právě do těchto oblastí by podle nás měla podpora ze strukturálních fondů směřovat,“ doplňuje Radim Sršeň.*

Celý text deklarace najdete na: https://www.smscr.cz/archiv/content_cz/doc01788120180503143243.pdf .

/zr/

K foto:

První tři podpisy pod Vepříkovskou deklarací patří (zleva) místopředsedům SMS ČR Pavlu Eliášovi a Radimu Sršňovi a starostovi Vepříkova Petru Brázdovi. Podepsáno 2. května ve Vepříkově na Havlíčkobrodsku u stylově prostřeného stolu

Foto: Dagmar Vaňková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down