Autor
Kategorie:
Různé

Nezištná péče lidí o válečné hroby byla oceněna

Pamětní plakety a listy dobrovolníkům, kteří pečují o válečné hroby v regionu, předali v listopadu hejtman Středočeského kraje Josef Řihák a náměstkyně ministra obrany pro personalistiku Lenka Ptáčková Melicharová. »Je mi ctí, že jsem mohl předat ocenění těm, kteří svůj čas a energii věnují péči o...

Pamětní plakety a listy dobrovolníkům, kteří pečují o válečné hroby v regionu, předali v listopadu hejtman Středočeského kraje Josef Řihák a náměstkyně ministra obrany pro personalistiku Lenka Ptáčková Melicharová. »Je mi ctí, že jsem mohl předat ocenění těm, kteří svůj čas a energii věnují péči o válečné hroby. Mnoho našich spoluobčanů si ani neuvědomuje, že tato pietní místa existují a že se o ně někdo stará. Zdá se to být tedy trochu nevděčná činnost. Jsem proto rád, že jsme tuto snahu mohli ocenit a věřím, že tím i trochu podpoříme veřejné povědomí o této záslužné činnosti, která připomíná padlé hrdiny, kteří bojovali za svou vlast,« uvedl Josef Řihák a vyjádřil přání, aby se této činnosti začali věnovat i mladí lidé.

Pamětní plakety a listy letos patří: Členům Okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu v Příbrami – ocenění převzali Vlasta Forejtová a Zdeněk Rerych (nominováni Hornickým muzeem Příbram), Petru Encovi (nominován Městským úřadem Brandýs nad Labem – Stará Boleslav), bývalé pracovnici MěÚ Hořovice Zdeňce Markové in memoriam (nominována Městským úřadem Hořovice) a Základní organizaci Českého svazu bojovníků za svobodu ve Voticích – ocenění převzal předseda Karel Kosák (nominace od Městského úřadu Votice).

Ocenění je udělováno na základě každoročně dodaných nominací, které kraj předloží Ministerstvu obrany k posouzení.

Na území České republiky se nachází celkem 33 015 válečných hrobů, z nichž na území Středočeského kraje je 2764. Nejvíce válečných hrobů je národů bývalého SSSR a Němců, dále Rumunů, Italů, Poláků, Francouzů a Britů. Od roku 1999 je péče o válečné hroby svěřena do působnosti Ministerstva obrany.

Slavnostní ceremoniál předání pamětních plaket Péče o válečné hroby se uskutečnil v budově zastupitelstva Středočeského kraje na pražském Smíchově.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *