Nominace do soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO se přijímají do 30. června

Úřady obcí a měst, ale i další veřejné instituce opět dostávají příležitost získat ocenění v soutěži OTEVŘENO x ZAVŘENO, která hodnotí poskytování informací a otevřenost veřejné správy.

 

Soutěž, kterou pořádá nezisková organizace Otevřená společnost ve spolupráci se spoluautorem zákona č. 106 o svobodném přístupu k informacím Oldřichem Kužílkem, letos vstupuje již do 13. ročníku. Nominovat úřady i jednotlivé úředníky může až do 30. června kdokoli, a to pomocí jednoduchého on-line formuláře na webových stránkách http://www.otevrenozavreno.cz/.

V uplynulém roce získal cenu OTEVŘENO například Hradec Králové za rozklikávací rozpočet, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy za mapové aplikace nebo starosta Dolních Břežan Věslav Michalík za on-line diskusní fórum pro občany. Oceněno bylo také město Děčín za poskytování otevřených dat. Občané vloni zaslali rekordních 141 nominací.

Jak ovšem upozorňují pořadatelé, soutěž má i anticenu ZAVŘENO. Ta se uděluje úřadům nerespektujícím zákon o svobodném přístupu k informacím. Loni ji pořadatelé udělili Magistrátu Ústí n. L. za umlčení Činoherního studia, Magistrátu města Pardubice za záměrné matení veřejnosti nebo Ředitelství vodních cest za dlouhodobou obstrukci infozákona, která zahrnuje nečinnost, požadavky absurdních poplatků za poskytnutí informací a opakované neuposlechnutí rozhodnutí nadřazené instituce.

Do soutěže OTEVŘENO x ZAVŘENO 2015 mohou být přihlášeny činy, které se odehrály od 1. září 2014 do 30. června 2015. Nominovat lze v kategoriích Přístup k informacím, Svoboda projevu, Účast na rozhodování a Otevřená data. O vítězích soutěže rozhoduje odborná porota, ale také hlasování veřejnosti. Výsledky budou oznámeny tradičně 29. září 2015 při slavnostním předání cen. Vítěz ceny OTEVŘENO v kategorii Otevřená data letos získává možnost využít bezplatné konzultace a asistenci při dalším otevírání dat od expertů Fondu Otakara Motejla.

Organizátoři opět očekávají vysoký počet nominací, protože v uplynulém roce došlo ke změnám ve vedení radnic a v řadě obcí začaly platit nové pořádky. Navíc Poslanecká sněmovna projednává klíčové zákony Rekonstrukce státu, přičemž se kolem nich podle pořadatelů soutěže děje  řada událostí vhodných k nominaci na OTEVŘENO nebo ZAVŘENO.*

/zr/

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down