22.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová služba knihoven pomůže seniorům ovládnout chytrá zařízení

Vyřídit e-mail, najít trasu v mapě, poslat fotku, spojit se online se svými blízkými – proniknout bezpečně do online prostředí budou moci senioři také v knihovnách. Dvacet jedna knihoven po celé České republice se zapojilo do pilotního projektu, jehož cílem je usnadnit seniorům vstup do onlinu. Do českých knihoven se ročně přichází něco nového naučit více než milion lidí, podstatnou část tvoří právě senioři.

Senior v knihovně nalezne člověka, který mu trpělivě a vstřícně vysvětlí práci se zařízením, zodpoví základní dotazy, nasměruje k dalšímu studiu, půjčí telefon nebo tablet s datovou SIM kartou domů a bude k dispozici pro další konzultace. V knihovnách, které mají odpovídající prostory, bude moci absolvovat kurz.

Personál knihoven, které se do projektu zapojily, posílil své lektorské dovednosti zaměřené na potřeby seniorů a prochází školeními, která knihovníky a knihovnice vybaví technickými znalostmi s důrazem na bezpečnost na internetu. Půjčovat zařízení, poskytovat asistenci, případně pořádat kurzy začnou knihovny v průběhu podzimu.

Nová služba, zmírňující sociální vyloučení v důsledku digitální propasti, vzniká díky propojení komerční sféry (donorem je Nadace Vodafone v rámci projektu Digitální odysea), třetího sektoru (odbornou přípravu zajišťují organizace Elpida o.p.s. a Moudrá sovička z.s.) a sítě knihoven (koordinátorem je Sdružení knihoven). Zásadním faktorem je v něm také podpora zřizovatelů, kteří vnímají knihovny jako místa celoživotního učení a umožňují svým knihovnám se do projektu zapojit.

Budoucnost obcí a měst je digitální, stále více služeb v oblasti veřejné správy se proměňuje za využití chytrých technologií. Síť knihoven je veřejnou infrastrukturou, která do této proměny pomáhá zapojit obyvatele.

Chcete-li vědět, jak může vaše knihovna pomoci vašim konkrétním cílům a potřebám například v oblasti digitalizace a zavádění chytrých technologií do života obce, můžete (vedle tradičních kontaktů na metodická oddělení krajských či městských knihoven), kontaktovat také Sdružení knihoven ČR. Sdružení knihoven ČR se specializuje na práci s managementem knihoven, poskytuje odborné zázemí, vzdělávání, přenos a zavádění aktuálních trendů do českého knihovnictví. Pomůžeme vám identifikovat možné překážky a nalézt nejefektivnější cestu využití knihovny pro rozvoj vaší obce.*

Kontaktujte nás na sdruk@sdruk.cz nebo na telefonu: 603 544 149.

Příprava pilotního projektu byla podpořena z Fondů EHP a Norska.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down