Nová výtvarná díla oživují pražské metro

Linka C pražského metra slaví letos 50 let provozu. Namísto ochutnávky legendárního černobílého metro dezertu, který se servíroval při jeho otevření, slaví jeho výročí Dopravní podnik spolu s Galerií hlavního města Prahy sérií uměleckých intervencí na vybraných stanicích této linky v rámci projektu LCL. První dvě díla se nacházejí ve stanici metra Florenc, kde Michal Škapa a Matěj Olmer během nočních pauz provozu metra namalovali dva obrovské muraly, které jsou k vidění od konce prvního prázdninového týdne. 

Anna Švarc, hlavní architektka pražského metra, o muralech říká: „Rutinní čekání na nástupišti se může díky výtvarným vstupům do prostoru metra stát kulturním zážitkem. Místo do katastrofických zpráv nebo komerčních sdělení se může cestující na několik chvil zahledět do obrazu městské krajiny, zasnít a rozvinout tak svoji fantazii. Může zhodnotit, jaký výtvarný jazyk je mu bližší nebo který pól odpovídá jeho momentální náladě. Podstatné také je, že za obrazy jsou příběhy rozdílných osobností, které však sdílejí společnou historii i vášeň pro metro.”

Umění oživí také další stanice

V rámci projektu LCL oslovily kurátorky Anna Švarc a Marie Foltýnová cíleně dva tvůrce, jejichž díla zde vstupují do dialogu mezi sebou napříč platformami v obou směrech jízdy. Oba autoři, Michal Škapa a Matěj Olmer, vycházejí ze své zkušenosti se street-artovou scénou, ale zároveň jsou oba více než dekádu součástí lokální galerijní a umělecké komunity. Michal Škapa v návrhu Město M pro Florenc využívá konkrétní prvky a symboly související s metrem, estetika jeho malby vychází z graffiti a fragmentarizace města. Krajina posedlá tmou Matěje Olmera mu dělá protějšek evokující městskou divočinu a metro tematizuje zvlněnými linkami evokující jeho trajektorii.

Projekt LCL je připraven v rámci programu Umění pro město v úzké spolupráci Galerie hlavního města Prahy a Dopravního podniku. V blízké době přibydou do stanic nejstarší pražské linky metra dvě trvalá umělecká díla. Umělecké dílo Variety Richarda Loskota bude instalováno do konce roku k otevřenému průchodu z Hlavního nádraží na Žižkov. Na stanici Florenc bude k dokončení rekonstrukce podchodu umístěno světelné dílo Jana Poše vzešlé ze soutěžního dialogu. Na dalších 5 stanic linky metra C budou vybrána pro dočasnou expozici umělecká díla či umělecké intervence z návrhů zaslaných do probíhající otevřené výzvy LCL. Vybraná umělecká díla, která budou vznikat od září do prosince 2024, doplní stávající vizuální podobu stanic metra Vyšehrad, Budějovická, Kačerov, Pražského povstání a I. P. Pavlova. Lhůta pro zasílání návrhů končí 25. 7. 2024. Více info: https://forum.umenipromesto.eu/open-call/open-call-lcl.

„U příležitosti 50. výročí zahájení provozu na trase C chceme projektem LCL vyzvat současné umělce a umělkyně k aktivnímu dialogu a umožnit prolnutí jejich současné umělecké tvorby s vrstvou tvorby předchůdců, kteří dostali před 50 lety možnost uplatnit svá díla ve veřejném prostoru metra,“ říká k projektu kurátorka Marie Foltýnová.*

/tz/

Foto: Martin Micka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down