02.12.2015 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová záchranná stanice v Huslíku otevřela brány lidem i zvířatům

Všichni, kdo mají rádi přírodu a zvířata, mohou vyrazit na výlet do záchranné stanice pro zraněné živočichy v Huslíku u Poděbrad. Do nového sídla se přestěhovala z již nevyhovujících prostor v nedaleké obci Pátek.

Stanice vznikla rekonstrukcí bývalé hájovny v městském lese Huslík v neurbanizovaném prostoru mezi Poděbrady a Libicí nad Cidlinou. Slavnostního otevření se ve středu 2. prosince zúčastnili hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a náměstek pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád (oba ČSSD).

„Stanice pro zraněné živočichy při Českém svazu ochránců přírody Polabí v Pátku je součástí celokrajského systému péče o zraněná divoká zvířata a její činnost je zakotvena i v Koncepci ochrany přírody a krajiny Středočeského kraje,“ konstatoval hejtman Petera.

Náklady na vybudování nové moderní stanice Huslík, kde jsou ordinace, rentgen, místnost intenzivní péče, izolační místnost pro zvířata s přenosnou nemocí, voliéry a výběhy, byly vysoké, vyšplhaly se na 42 milionů korun. Z velké části je zaplatily evropské dotace a Středočeský kraj přispěl za poslední dva roky dotacemi za celkem 5,75 milionu korun. Na běžný provoz dostává stanice z krajského rozpočtu ročně 600 000 korun.

Návštěvníci Huslíku si mohou prohlédnout nejen expozice zvířat, ale konají se zde také tematické environmentální přednášky. Nová stanice musela být postavena nejen z kapacitních důvodů, ale také kvůli tomu, aby vyhovovala platným veterinárním vyhláškám, jež upravují například vzdálenost od lidských obydlí nebo rozměry kójí. Hlavním úkolem stanice je nejen postarat se o vyléčení jinak volně žijících zvířat či o osiřelá mláďata a o jejich návrat zpět do volné přírody, ale zároveň plnit funkci takzvaného ekocentra.

„Ekocentra při záchranných stanicích se zaměřují na celoroční systematickou práci s dětmi a mládeží, často formou zájmových přírodovědeckých kroužků. Smyslem výukových programů je tvořivé a aktivizující vedení dětí k ekologickému myšlení a jednání na základě vlastních prožitků a získaných informací,“ uvedl náměstek Semerád.

Středočeský kraj se může pochlubit poměrně hustou sítí těchto záchranných stanic. Na celém území státu je v rámci Českého svazu ochránců přírody třicet takových stanic, z nichž pět působí ve středních Čechách. Středočeský kraj každoročně přispívá na jejich provoz částkou převyšující dva miliony korun. Kromě Huslíku jsou to stanice ve Vlašimi, Kladně, Voticích a v Rokycanech.  Podporuje je rovněž dotacemi individuálních projektů, ať už na rekonstrukci, opravy a modernizace zázemí pro nejrůznější druhy zvířat, nebo na rozvoj programů environmentální výchovy v ekocentrech.

Záchranná stanice v Pátku u Poděbrad slouží zraněným zvířatům už od roku 1984 a je jednou ze zakládajících stanic Národní sítě stanic ČR.  Zajišťuje péči o volně žijící živočichy v působnosti měst Kolín, Jičín, Poděbrady, Nymburk, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště. V loňském roce přijala celkem 1 300 živočichů zahrnujících 120 různých druhů z řad ptáků, savců, plazů i obojživelníků. Nově vybudovaná stanice v Huslíku má kapacitu asi tisíc zvířat a v těchto dnech se jich tu léčí asi 350. Od začátku roku stanice přijala už 1600 zraněných zvířat.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down