01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová zelená úsporám

Návrh programu Nová zelená úsporám pro období let 2013-2020, připravený pro jednání vlády, představilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Cílem programu je přispět ke snížení energetické náročnosti soukromých obytných domů a budov veřejné služby, jako jsou například mateřské školy, domovy pro...

Návrh programu Nová zelená úsporám pro období let 2013-2020, připravený pro jednání vlády, představilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Cílem programu je přispět ke snížení energetické náročnosti soukromých obytných domů a budov veřejné služby, jako jsou například mateřské školy, domovy pro seniory, kulturní zařízení nebo sportovní zařízení. Užitek z programu budou mít jak domácnosti, kterým pomůže snížit výdaje na energie, tak obce, jež budou moci zlepšit svůj vzhled.

První žádosti o dotace bude podle ministerského návrhu možné podávat už letos v srpnu, kdy v rámci první výzvy bude připraveno 1,4 mld. Kč na rekonstrukci rodinných domů. Akceptovány budou realizace započaté po 1. lednu 2013.

»Očekávaný výnos z aukcí emisních povolenek, ze kterých bude program Nová zelená úsporám financován, je 28 miliard korun. Samozřejmě přesná suma bude záviset na výsledku aukce,« uvedl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Peníze alokované pro Novou zelenou úsporám by měly být rozděleny takto:

55 % pro objekty k bydlení (rekonstrukce);

15 % pro objekty k bydlení (nová výstavba);

24 % objekty veřejných služeb (rekonstrukce);

6 % objekty veřejných služeb (nová výstavba).

Rozdělení celkové alokace v poměru 70 : 30 ve prospěch objektů určených na bydlení MŽP zdůvodňuje skutečností, že vlastníci rodinných domů nemohou čerpat prostředky z jiných dotačních programů tak jako vlastníci objektů veřejných služeb. V oblasti rodinných a bytových domů, jak MŽP dále uvádí, že lze také předpokládat větší pákový efekt při použití výhradně soukromých zdrojů na dofinancování akce.

U podpory na snížení energetické náročnosti objektů veřejné služby se předpokládá zachování principů z programu Zelená úsporám při omezení minimální hodnoty celkových způsobilých výdajů. Podpora má činit až 90 % celkových způsobilých veřejných výdajů. Tomáš Chalupa očekává, že Nová zelená úsporám ušetří obcím peníze, které by ze svých rozpočtů musely investovat do rekonstrukcí. »Jedna koruna státní podpory v programu přinese v průměru 2,84 Kč dodatečného HDP,« konstatoval ministr životního prostředí.

Oblast podpory na snížené energetické náročnosti objektů veřejné služby (příklad)

Energetické úspory při rekonstrukci mateřské školy

Jde především o výměnu oken a dveří, zateplení obvodových stěn a střešních plášťů u objektu MŠ.

Celkové výdaje na projekt: 3 200 000 Kč

Celkové způsobilé výdaje: 2 500 000 Kč

Projekt podléhá pravidlům veřejné podpory: Ne

Maximální výše podpory: 2 250 000 Kč

ZDROJ: MŽP ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down