Novela energetického zákona zamířila k připomínkování. Má umožnit vznik energetických společenství

Ministerstvo průmyslu a obchodu koncem minulého týdne poslalo do meziresortního připomínkového řízení dlouho očekávaný návrh novely energetického zákona, která umožní vznik energetických společenství. Dokument obsahuje nejdůležitější změny, díky kterým obyvatelé, obce či firmy u nás získají přístup k levné a čisté komunitní energii. Otevírají se dveře pro demokratizaci energetiky a rychlejší rozvoj obnovitelných zdrojů.

„Příprava novely energetického zákona umožňující sdílení energie a vznik komunitních projektů je klíčový krok pro demokratizaci české energetiky. Dovolí občanům sdružovat se do energetických komunit a sníží své výdaje za energie. Komunitní energetika pomůže v boji s energetickou chudobou a posílí přístup spotřebitelů k investicím do obnovitelných zdrojů energie,” říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Novela umožní malým a středním provozovatelům solárních a větrných elektráren či bioplynových stanic sdružovat se do energetických společenství a vzájemně sdílet produkci čisté energie. Změna energetického zákona překlene podmínku spotřebovávat energii ve stejném objektu, ve kterém byla vyrobena. Pokud novela projde úspěšně legislativním procesem, budou obce moci například poskytovat svým obyvatelům levnou a čistou energii z fotovoltaických elektráren umístěných na obecních budovách. A novela může přinést i nový impuls pro budování větrných elektráren.

„Některé body ale bude potřeba ještě mírně upravit, aby přínos novely v širší dostupnosti levné a čisté energie byl co největší a zakládání energetických společenství bylo atraktivní. Návrh například počítá s tím, že komunity budou vznikat v rámci krajů a chybí jasnější pravidla pro snížení regulované složky za přenos energie přes veřejnou distribuční síť díky lokálnímu využití čisté energie z místních zdrojů,” dodává Martin Ander, specialista na oblast komunitní energetiky.

„Sdílení energie z obnovitelných zdrojů mezi členy komunity na lokální a regionální úrovni je naprosto v pořádku a tyto iniciativy vítáme, ale nelze opomenout ani tu největší komunitu, která u nás může vzniknout. A tou je celá Česká republika. Je nutné sdílení energie umožnit i napříč celou naší zemí,”  upozorňuje Patricie Čekanová, prezidentka Asociace komunitní energetiky České republiky.

„Zakotvení energetických společenství v energetickém zákoně lze nepochybně jen přivítat. Návrh zákona je poměrně obsáhlý a zájemcům o založení společenství ukládá celou řadu povinností, včetně nutnosti získat osvědčení k činnosti od Energetického regulačního úřadu,” komentuje novelu Pavel Doucha, partner advokátní kanceláře Doucha Šikola advokáti, a dodává, že je otázkou, kolik zájemců odradí byrokratické podmínky.

„Co je ale hlavní – nejčastějším důvodem pro založení společenství bude záměr sdílení elektřiny vyrobené z obnovitelného zdroje ve vlastnictví společenství mezi jeho členy. Tedy dodávka této elektřiny zdarma. Navrhovaná právní úprava je však v tomto ohledu polovičatá, neřeší slevy na platbách za distribuci při sdílení elektřiny v rámci lokality, která je připojena na jednu větev nízkého, či vysokého napětí. Zákon zavedení takových slev nevylučuje, realizace je však na Energetickém regulačním úřadu,” dodává Pavel Doucha.

V rámci Evropy mohou do energetických komunit vstupovat například občané Rakouska, které komunitní energetiku chápe jako jeden z pilířů pro splnění cíle vyrábět do roku 2030 všechnu energii z obnovitelných zdrojů. Rakouská vláda přijala potřebnou legislativu v polovině loňského roku.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down