Novela ke komunitní energetice nepředložena

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) novelu ke komunitní energetice zatím nepředložilo, ač ti slibuje. Podle informací Unie komunitní energetiky (UKEN) je novela velmi precizně připravená a s takovou právní úpravou by se Česko stalo průkopníkem komunitní energetiky v Evropské unii. 

Připravený návrh novely ke komunitní energetice prý na poslední chvíli z nám neznámých důvodů zastavil sám ministr Jozef Síkela. Riskuje tak, že nedodrží nejen termín přípravy novely do konce října, který osobně uvedl, ale také vládní prohlášení, které dává termín přípravy vládního návrhu novely do konce roku. Podle právničky UKEN Elišky Beranové je ale návrh velice propracovaný a měl by konkrétní pozitivní dopady pro české občany. "Návrh MPO dokonce napravuje některé nedostatky a obecné formulace, kterými trpí evropské směrnice [2], což zkomplikovalo jejich transpozici v řadě členských států. Česká republika se bývala mohla stát doslova průkopníkem, žádný jiný stát EU nemá tak kvalitní a propracovanou právní úpravu sdílení elektřiny. Situace, kdy například škola v létě rozesílá elektřinu do nedalekého domu s pečovatelskou službou, na obecní úřad nebo jednotlivým domácnostem, se ale odsouvá na neurčito,” komentuje stav právnička.

Poslední vývoj značí, že návrh dlouho připravované proměny české energetiky zůstane pouze na papíře. Pro UKEN je to nepřijatelná situace. Po měsících slibů, že na komunitní energetice se pracuje a vládní prioritou je zajistit bezpečné a cenově dostupné dodávky energie, se řada obcí, místních akčních skupin i developerů pustila do přípravy projektů. Ty jsou teď ohroženy. “V Trojanovicích máme už nachystaný projekt, k jehož fungování potřebujeme kvalitně ošetřené možnosti sdílení elektřiny,” uvádí starosta Jiří Novotný. Podle Milana Kazdy, starosty obce Kněžice a zástupce SMS ČR, by municipality měly mít jistotu, že mohou budovat lokální obnovitelné zdroje elektrické energie a do energetických společenství zapojovat i občany. Klíčové je sdílení elektrické energie a její využití v místě výroby, jenom tak obce a její obyvatelé nejefektivněji využijí lokální zdroje.

Na poslaneckém semináři Elišky Olšákové pod záštitou Podvýboru pro energetiku na téma Komunitní energetika a novela energetického zákona ministr Jozef Síkela 22. 9. 2022 pronesl na adresu komunitní energetiky: “Komunitní energetika ve své definici je moderní způsob pořizování elektřiny pro soukromé nebo veřejné účely, který by měl být a je levnější než nákup od komerčních dodavatelů. Její podstatou je samovýroba elektřiny, jejíž výhody a nevýhody se minimalizují právě zapojením většího počtu subjektů v rámci určité komunity.” a “Legislativně bychom to chtěli mít ošetřeno do konce roku.”*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down