Novely zemědělských zákonů podpořeny senátní komisí pro rozvoj venkova

 Senátní komise pro rozvoj venkova ve středu podpořila novelu zákona o ekologickém zemědělství, která kromě jiného prodlužuje platnost certifikátů ekologického zemědělství. Doporučila schválit i novelu zákona o ochraně chmele, která modernizuje evidenci chmelnic, a také novelu veterinárního zákona zavádějící evidenci psů v centrální evidenci. V souvislosti s poslední uvedenou novelu však vznesla komise některé výhrady. Uvedli to zpravodajka k této předloze Jaromíra Vítková a předseda komise Jiří Vosecký. Senát má novely schvalovat v příštím týdnu.

Novela veterinárního zákona přichází s tím, že psi budou registrováni v centrální evidenci, kterou bude provozovat Komora veterinárních lékařů. Veterináři do evidence zanesou identifikační údaje chovatele a jeho zvířat při jejich očipování nebo očkování. Přístup do evidence budou mít nejen veterináři, ale také orgány veřejné moci a částečně i chovatelé. Podle Vítkové je mimo jiné třeba, aby Státní veterinární správa, vzhledem k tomu, že novelou získá nové kompetence, zajistila navýšení počtu pracovníků. Pokládá také za nezbytné, aby vznikla komise odborníků, která bude řešit problematiku bezprizorních zvířat v obcích. "Já sama jsem se setkala i s problémem, kdy lidé v bytovkách mají víc psů. A není to tak, že to jsou domácí miláčci, ale oni mají vlastně jakousi množírnu a pak ty pejsky prodávají. A když si na to stěžují sousedé, třeba kvůli hluku nebo zápachu, tak v podstatě není jak tuto věc napravit," popsala další z problémů. Vosecký uvedl, že již nyní existuje několik soukromých registrů psů a je otázkou, jak se data z nich přesunou do nově vzniklého registru. Nový registr má nyní pořídit veterinární správa ve veřejné soutěží za peníze ze státního rozpočtu. Nyní jde podle senátora o to, jaký bude poplatek u veterináře za registraci, kterou provede například při očkování psa.

Ochrana zeleného zlata

Novela zákona o ochraně chmele, kterou komise rovněž doporučila schválit, má za cíl hlavně modernizovat evidenci chmelnic. Změny mají také přispět k zajištění odrůdové pravosti a kvality chmele. Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) získá podle předlohy možnost zaměřit se při kontrolách na ověření údajů uvedených v evidenci chmelnic. Vosecký řekl, že tato novela je v souladu se zájmy chmelařů a komise ji podpořila bez problémů.

Novelu zákona o ekologickém zemědělství, která především prodlužuje platnost certifikátu biopotravin nebo bioproduktů, komise také doporučila schválit v předložené podobě. "Bylo to bez problémů," poznamenal Vosecký. Návrh současně zvyšuje horní hranici peněžité pokuty za klamání spotřebitele v souvislosti s prodejem výrobků označených tak, že pocházejí z ekologického zemědělství. Na návrh sněmovního zemědělského výboru vložili poslanci do zákona novou povinnost poskytovatelů přístupu k internetu, kteří budou muset blokovat přístup k webovým stránkám nabízejícím nebezpečné potraviny.*

/ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down