Nový ročník E.ON Energy Award startuje. Máte v obci projekt, jímž byste se do této soutěže mohli přihlásit?

Také letos mohou obce zviditelnit své projekty, kterými přispívají k úsporám energie nebo ochraně životního prostředí. Pomáhá jim v tom soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, do jejíhož 7. ročníku se mohou bezplatně přihlásit. Na nejlepší projekt čeká odměna v podobě roční zápůjčky vozu ŠKODA Citigo G-TEC. Projekty lze přihlašovat do 30. dubna.

V minulých ročnících soutěže, která je u veřejnosti známá také pod označením soutěž ekologických oskarů, se v kategorii Obec objevila řada zajímavých projektů. „Šlo například o záchranu gotického zámku v Soběslavi nebo unikátní projekt obce Kněžice, která se jako první v České republice stala plně soběstačnou ve výrobě tepla a elektrické energie,“ říká Vladimíra Glaserová z pořadatelské společnosti E.ON Energie, a. s.

Z kategorie Obec také pochází vůbec první celkový vítěz soutěže z roku 2008. Šlo o projekt centrální kotelny v obci Měňany na Berounsku. V kotelně obec spaluje dřevní odpad a také šťovík, který si sama pěstuje. „Jsem ráda, že jsme se soutěže mohli zúčastnit a dát najevo, že jsou i jiné hodnoty, které stojí za to vytvářet. Myslím tím například čistý vzduch na dýchání, i když si toho mnozí neváží,“ říká i nyní po letech k účasti své obce v soutěži Jana Sotlová, starostka Měňan.

Připomeňme i loňského vítěze kategorie Obec. Bylo jím město Modřice (okr. Brno-venkov) za vůbec první pasivní dům pro seniory, který radnice vybudovala výlučně z vlastních zdrojů. Na snímku starosta města Josef Šiška spolu s místostarostkou Hanou Chybíkovou při přebírání vítězné trofeje loni v říjnu v pražském Divadle na Vinohradech.

I letošní podmínky pro účast v soutěži jsou jednoduché: V kategorii Obec mohou být přihlášeny všechny projekty, které pomáhají s úsporou energií, ochranou životního prostředí nebo třeba využíváním obnovitelných zdrojů. Jejich vlastníkem a plátcem však musí být některý z územních samosprávných celků v České republice.

Svůj projekt mohou obce přihlásit na stránkách www.ekologickyoskar.cz. Nejlepší projekt v každé kategorii získá roční zápůjčku vozu ŠKODA Citigo G-TEC na stlačený zemní plyn (CNG) a postoupí do hlasování o celkového vítěze soutěže, který si domů odveze vůz ŠKODA Octavia Combi G-TEC poháněný také CNG. Pro jednotlivé vítěze jsou připraveny i další hodnotné ceny včetně sošky ekologického oskara.*

/zr/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *