Novým senátorem za Teplicko byl zvolen Hynek Hanza

Vítězem doplňovacích voleb do horní parlamentní komory v obvodu č. 32 – Teplice se stal Hynek Hanza (na snímku) se ziskem 57,17 % hlasů. Zdeněk Bergman získal ve druhém kole volby 42,82 % hlasů. Řádné volby se v tomto obvodu uskuteční na podzim roku 2024.

Rozdíl mezi kandidáty ve druhém kole volby činil 1 330 hlasů. Volební účast dosáhla 9,26 % a byla o 6,53 procentního bodu nižší než v prvním kole, kdy činila 15,79 %. Do druhého kola volby postoupili minulý týden primátor Teplic Hynek Hanza se ziskem 29,73 % hlasů a ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman s 22,15 % hlasů. Hynek Hanza se tak stal v Senátu Parlamentu ČR nástupcem svého stranického kolegy Jaroslava Kubery (ODS), který letos v lednu zemřel.

Mandát senátora zvoleného v těchto doplňovacích volbách vyprší na podzim roku 2024, kdy proběhnou řádné volby v celkem 27 volebních obvodech.

Právě skončené senátní volby nejsou letos jediné. Český statistický úřad se již nyní intenzivně připravuje na podzimní řádné volby do jedné třetiny Senátu, které proběhnou současně s volbami do krajských zastupitelstev,“ uvedla Eva Krumpová, 1. místopředsedkyně Českého statistického úřadu.

Pro doplňovací volby v senátním obvodu č. 32 – Teplice bylo zaregistrováno celkem deset přihlášek, voleb se účastnilo 9 kandidátů. O senátorský mandát usilovalo sedm mužů a dvě ženy. Průměrný věk kandidátů v prvním kole volby byl 52,8 let. Dva kandidáti byli bez politické příslušnosti.

Voliči hlasovali v celkem 131 volebních okrscích a pro převzetí výsledků od volebních komisí byla připravena čtyři přebírací místa Českého statistického úřadu. Aktivní bylo též pracoviště ústředí Českého statistického úřadu zajišťující elektronické zpracování výsledků voleb a zveřejnění výsledků na prezentačním webu www,volby.cz.

Poslední okrsek byl zpracován dnes v 15:19 hodin. V pondělí 15. června výsledky hlasování projedná Státní volební komise a po schválení budou uveřejněny ve Sbírce zákonů.

Procentuální zisky kandidátů jsou uvedeny na dvě desetinná místa bez zaokrouhlení.

/zr/

Foto: ČTK*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down