04.05.2022 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O koho se může veřejné osvětlení opřít v dalším krizovém roce?

Součástí konceptu chytrých měst je samozřejmě i veřejné osvětlení. Ministerstvo průmyslu a obchodu již na podzim roku 2021 zveřejnilo avízo o velkorysé podpoře projektů na úspory energií ve veřejném osvětlení. Za každou ušetřenou 1 KWh činí dotace 30 Kč. Navíc je dotace určena také na přípravu kabeláže pro dobíjecí body (EV ready).  K tomu přidejme informaci, že tisíce stožárů veřejného osvětlení jsou nyní na hranici své životnosti, která se standardně počítá na 25 let. Důvodů k rekonstrukcím veřejného osvětlení je mnoho, avšak v současné chvíli je jejich plánování kvůli rostoucím cenám na trhu se stavebními materiály velmi nejistým podnikem.

Růst cen a omezení dodávek

Na začátku března mnoho dodavatelů ocelových polotovarů omezilo své dodávky, nebo je na nějakou dobu úplně pozastavilo, a ani začátkem dalšího měsíce není situace o mnoho lepší. Jednání na všech klíčových uzlech dodavatelského řetězce ještě pokračují, tudíž si většina výrobců i obchodníků drží zásoby, které jen postupně uvolňuje na trh. Zatím se zdá, že ani skokový růst cen spojený s poptávkou mnohonásobně převyšující nabídku situaci zatím nezměnil.

Nešetřit na nesprávném místě

Bezprecedentní situace na trhu s energiemi a vstupními surovinami by však neměla vést k šetření na nesprávném místě. Investice do úspor ve veřejném osvětlení jsou nejčastěji spojeny s moderními technologiemi instalovanými za účelem vzdáleného ovládání svítidla. Moderní LED svítidla díky své menší váze a návětrné ploše mohou vzbudit dojem, že jim postačí subtilnější stožár. Ten je však třeba vybírat s ohledem na kategorii terénu a větrovou oblast. Navíc je potřeba se předem zamyslet i nad tím, zda na stožáru nebude před Vánoci umístěna slavnostní výzdoba, na jaře okrasné květináče a celoročně několik dopravních cedulí. Všechny tyto dodatečné prvky mohou způsobit nežádoucí překročení zatížení.

Konzultace s odborníky

Se správnou volbou stožárů a výložníků podle výše uvedených kritérií vám může pomoci odborný tým společnosti Kooperativa v.o.d. Dle platných evropských norem EN 40 1–5, EN 1090-1 a EN 1090–2 pro vás zajistí výběr vhodného stožáru přesně pro vaši lokalitu. Obce jsou pro nás samozřejmě hlavním koncovým zákazníkem, takže vítáme dotazy zástupců měst a jejich technických služeb a snažíme se jim touto cestou bezplatných konzultací vyjít vstříc.

Novinky představíme na veletrhu Amper v Brně

Zveme všechny zájemce na náš stánek na veletrhu Amper 2022, který se koná na výstavišti v Brně od 17. do 20. května. Představíme na něm mimo jiné řešení pro dobíjecí stanice, které je možné umístit i do klasických stožárů veřejného osvětlení. Věříme, že i v klasických stožárech mohou být zabudovány moderní technologie, které by tak nemusely představovat další artefakt městského mobiliáře. Samozřejmě jsou v naší nabídce i sloupky speciálně vyvinuté jen pro dobíjecí stanice. Zblízka si budete moci prohléhnout nové designové stožáry řady eLITE a jejich inovativní provedení se snadno vyměnitelnými výložníky. Tyto stožáry mají již svítidla zabudovaná, čímž se jednak snižuje světelné znečištění díky výraznému omezení světelného toku, jednak odpadá nutnost dopočítávání zatížení stožáru a výložníku pro dané svítidlo. Tato svítidla mají samozřejmě technologické vybavení umožňující dálkové ovládání a jejich zabudování je navrženo tak, aby se daly snadno v případě potíží vyjmout a opravit či vyměnit. Největším lákadlem bude zajisté SOS Point, s jehož vývojem jsme byli nápomocni firmě Q-EL Pro. Dva tyto záchranné stožáry jsou od léta v provozu na nádherném koupališti v Chodově v západních Čechách. Tyto vlaštovky svědčí o tom, že stožáry veřejného osvětlení nelze vnímat již jen jako pouhé nosiče svítidel, ale jako plnohodnotnou součást městské infrastruktury a veřejného prostoru.

Napište nám o svou volnou vstupenku a navštivte nás na veletrhu. Pokud vám to čas a pracovní nasazení nedovolí, podívejte se na naši širokou nabídku designových osvětlovacích stožárů, které je možné modifikovat pro jednotlivé projekty, na webových stránkách www.lightpole.design.  A na stránkách výrobce www.kooperativa-vod.cznajdete přehled všech osvětlovacích, přechodových, sklopných i kamerových a dalších stožárů.

Ing. Irena Melounová

manažerka marketingu*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down