O odškodnění za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích lze žádat do konce června

Obyvatelé obcí zasažených výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích už jeden měsíc mohou žádat o jednorázové odškodné. Ministerstvo vnitra zatím přijalo 6768 žádostí, 2193 z nich stačilo posoudit  a mezi obyvatele rozdělilo přibližně 13,7 mil. Kč.

Speciální zákon „lex Vrbětice“ platí od letošního ledna. Na jeho základě mohou obyvatelé obcí z okolí Vrbětic žádat o jednorázové odškodnění za újmu, kterou utrpěli kvůli výbuchům v areálu muničního skladu. Ministerstvo vnitra eviduje k poslednímu lednovému dni 6768 žádostí o odškodnění, z nichž 2193 již posoudilo a vyplatilo částku 13 690 508 Kč.

„Necelých 14 milionů Kč, které jsme zatím proplatili, je výsledek skvělé spolupráce starostů dotčených obcí, Sdružení místních samospráv a pracovníků Ministerstva vnitra. Všem patří za jejich práci velký dík,“ sdělil ministr vnitra Vít Rakušan.

Zatímco počátkem ledna dostávalo Ministerstvo vnitra stovky obálek denně, aktuálně se počet podání snížil na desítky. Často však jde o více žádostí poslaných najednou, jedná se například o společně zaslané žádosti rodinných příslušníků.

Aby obyvatelé na odškodnění dosáhli, je třeba splnit zákonný předpoklad, jímž je přihlednaášení k trvalému pobytu v Bohuslavicích nad Vláří, Haluzicích, Lipové, Slavičíně nebo Vlachovicích mezi 16. říjnem 2014 a 13. říjnem 2020. Čas na podání žádosti mají obyvatelé těchto obcí až do 30. června letošního roku. Ministerstvo vnitra navíc připravilo videonávod, který jim s vyplněním žádosti pomůže.*

/tz/

Snímek ze setkání zástupců Ministerstva vnitra se starosty a obyvateli obcí, které zasáhly výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down