Usazování elektrod zařízení na snížení tuhých znečišťujících látek (TZ) v rámci ekologizačního programu v teplárně Mělník 1. Za tento program byla tato teplárna nominována do soutěže Projekt roku 2016 v soustavách zásobování teplem a chladem Foto: archiv

O tři křišťálové komíny se na Dnech teplárenství a energetiky v Hradci Králové uchází deset nominovaných projektů

Dnes večer, první den Dnů teplárenství a energetiky, které Teplárenské sdružení ČR pořádá až do zítřka v Hradci Králové, budou oceněny nejlepší projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem. Do užší nominace bylo ve třech kategoriích vybráno deset projektů, do nichž teplárenské společnosti investovaly přes 8 miliard korun. Jejich přínosem je zvýšení účinnosti využití primární energie a využití obnovitelných zdrojů energie, snížení spotřeby paliv a emisí skleníkových plynů a zajištění efektivního zásobování teplem pro byty, průmysl, služby a další odběratele.

Jak uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek, dnešní doba investicím do energetiky příliš nepřeje. Tím více je podle jeho slov třeba ocenit, že v teplárenství stále vznikají nové zajímavé projekty, které tento tradiční obor posouvají vpřed a přispívají ke zlepšení životního prostředí.

Tři projekty nominované v kategorii Rozvoj a využití KVET, obnovitelných a druhotných zdrojů energie přispívají k dalšímu rozšíření výroby energie z komunálního odpadu nebo z biomasy a využívají motorovou kogeneraci při modernizaci tepelného zdroje.

Při projektech nominovaných v kategorii Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem došlo k využití tepla z bioplynové stanice v nové soustavě zásobování teplem, k přechodu z parovodů na efektivnější horkovody a k přechodu ze čtyřtrubkového rozvodu na dvojtrubkový, který přináší vyšší komfort pro odběratele.

V kategorii Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší byly nominovány projekty, které výrazně snížily emise SO2, NOx a prachu různými ekologickými opatřeními, změnou paliva nebo modernizací zdroje.

Teplárenské sdružení ČR seznamuje veřejnost s nejúspěšnějšími teplárenskými projekty od roku 2002. Cenou pro vítěze je již tradičně křišťálový komín. V uplynulých 14 ročnících soutěže bylo na Projekt roku nominováno celkem 131 projektů a ocenění Projekt roku získalo 47 z nich. Počinů roku bylo zatím uděleno 11. Bližší informace s archivem soutěže naleznete na webu www.tscr.cz.

SEZNAM UŽŠÍ NOMINACE PROJEKTŮ ROKU 2016 V SOUSTAVÁCH ZÁSOBOVÁNÍ TEPLEM A CHLADEKategorie

Kategorie Rozvoj a využití KVET a obnovitelných a druhotných zdrojů energie:

B:POWER, a. s.: Zásobování obce a hradu Bouzov teplem z nového Energobloku ORC

innogy Energo, s. r. o.: Modernizace teplárny v Králově Dvoře s využitím kogeneračních jednotek

Plzeňská teplárenská, a. s.: Využití tepla z odpadu pro zásobování domácností a výrobu elektřiny

Kategorie Rozvoj a modernizace zdrojů a soustav zásobování teplem

BYTES Tábor s. r .o.: Zvýšení komfortu dodávek tepla do bytových domů v Táboře

SYSTHERM s. r. o.:  Využití tepla z bioplynové stanice pro obec Kladruby u Rokycan

Teplárny Brno, a. s.: Přepojení vily Tugendhat na nový horkovod

Kategorie Snižování emisí znečišťujících látek do ovzduší

Elektrárny Opatovice, a. s.: Komplexní ekologizace teplárenského zdroje

Energotrans a. s.: Ekologizace teplárny Mělník I

TAMEH Czech s. r. o.: Kotel K14 – snížení emisí s využitím fluidní technologie

Teplárny Brno, a. s.: Modernizace provozu Brno-sever

/ts/

 

Na snímku:

Usazování elektrod zařízení na snížení tuhých znečišťujících látek (TZ) v rámci ekologizačního programu v teplárně Mělník 1. Za tento program byla tato teplárna nominována do soutěže Projekt roku 2016 v soustavách zásobování teplem a chladem

Foto: archiv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *