Autor
Kategorie:
Různé

O udržitelný rozvoj na místní úrovni se lze účinně zasadit: Příklady pro to už jsou

Ocenění za splnění náročných kritérií udržitelného rozvoje na místní úrovni při uplatňování místní Agendy 21 v roce 2013 obdržela minulý měsíc v Praze města Chrudim, Kopřivnice, Litoměřice a Vsetín spolu s Dobrovolným svazkem obcí Drahanská vrchovina na Vyškovsku a obcí Křižánky (okr. Žďár n. S.)....

Ocenění za splnění náročných kritérií udržitelného rozvoje na místní úrovni při uplatňování místní Agendy 21 v roce 2013 obdržela minulý měsíc v Praze města Chrudim, Kopřivnice, Litoměřice a Vsetín spolu s Dobrovolným svazkem obcí Drahanská vrchovina na Vyškovsku a obcí Křižánky (okr. Žďár n. S.). Chrudim zároveň jako první v Česku splnila náročné požadavky kategorie A v mezinárodně používané metodě kvality místní Agenda 21. Všechna oceněná sídla stejně jako DSO Drahanská vrchovina jsou aktivními členy Národní sítě Zdravých měst ČR. Slavnostní ceremoniál byl připraven ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a za finanční podpory Ministerstva pro místní rozvoj.

Město Chrudim loni podstoupilo unikátní hloubkovou analýzu 10 jednotlivých oblastí udržitelného rozvoje v rámci plnění kritérií místní Agendy 21 (MA21). Účastníci kontroly přímo ve městě mohli sledovat, jak Chrudim naplňuje mezinárodní standardy v oblasti kvality veřejné správy, ochrany životního prostředí, územního plánování, dopravy, sociální problematiky, podpory zdraví, ale třeba i přístupu ke globálním problémům. Odborná porota hodnotila tvrdá data např. o kvalitě ovzduší, množství vytříděného odpadu či kvalitu územně plánovací dokumentace. Současně se přihlíželo i k tomu, jaké sociální služby se ve městě nabízejí, jaká je jejich kvalita či jak se ve městě rozvíjí kultura (více na str. 26).

Podrobnější informace naleznete na adrese: www.ZdravaMesta.cz/ma21.

Zástupci všech oceněných míst (zleva: měst Chrudim, Vsetín, Kopřivnice a Litoměřice, Dobrovolný svazek obcí Drahanská vrchovina a obce Křižánky) převzali ocenění loni v prosinci v barokním refektáři Kláštera dominikánů u sv. Jiljí na Starém Městě pražském.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *