Obce a města, nezanedbávejte pravidelné kontroly bezpečnosti na svých hřištích a sportovištích

Národní konference Desatero pro bezpečný provoz dětských hřišť a sportovišť, která se konala 5. října v Praze, seznámila účastníky, hlavně zástupce obcí a měst, nejčastějších provozovatelů, s novými předpisy. Zazněly informace na téma zdravotní (ne)závadnost povrchů hřišť, aktuální technické normy a prevence úrazů na veřejně provozovaných zařízeních. Během programu pořadatelé rovněž ocenili Teplice za příkladnou péči o skate park a další městská hřiště.

O tom, že řádná a pravidelná kontrola bezpečnosti zejména na dětských hřištích není jen prázdný pojem, přesvědčili účastníky konference lektoři ze Státního zdravotního ústavu, ITC Zlín – institutu pro testování a certifikace a Kabinetu pro standardizaci ve spolupráci s Komorou SOTKVO, která sdružuje kontrolory a výrobce.

K zásadním sdělením patří zejména nutnost prověřování toxicity umělých povrchů (pryže, trávníků) ze strany obcí a měst jako nejčastějších provozovatelů hřišť. A to prostřednictvím tlaku na výrobce, aby dokládali příslušné certifikáty. Velký prostor byl věnován potřebě provádění nezávislých vstupních a ročních kontrol bezpečnosti na hřištích třetími osobami (tj. bez vztahu k dodavateli, výrobci či provozovateli).

Během programu pořadatelé rovněž udělili ocenění, značku kvality Hřiště-sportoviště-tělocvična – OVĚŘENÝ PROVOZ městu Teplice jako provozovateli a firmě Mystic Constructions jako výrobci za víceúčelový skatepark ve sportovním areálu Anger. Za město si ocenění převzala Jarmila Jurčíková z magistrátního Odboru životního prostředí: „Skatepark je v provozu od roku 2018, je hojně využíván a v areálu najdou vyžití také in-line bruslaři,“ upřesnila. Dodejme, že skatepark nahradil svého zastaralého a kapacitně nevyhovujícího předchůdce. O správu tohoto i dalších městských hřišť se stará soukromá společnost vzešlá z výběrového řízení.

Národní konferenci pořádala Komora SOTKVO a Kabinet pro standardizaci (Svaz českých spotřebitelů). Více k tématu na adrese www.overenehriste.cz. Podpoře bezpečnosti na dětských hřištích a sportovištích se budeme věnovat i v listopadovém vydání Moderní obce.

/sd/

Na snímku: Organizátoři konference Zdeňka Houžvičková a Libor Dupal (zleva doprava) předávají značku kvality Hřiště-sportoviště-tělocvična - Ověřený provoz zástupkyni města Teplice Jarmile Jurčíkové a zástupci výrobce za oceněný městský skatepark.

Foto Sportservis*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down