Obce organizaci voleb i za zpřísněných podmínek kvůli infekci covid-19 zvládnou

Předseda Sdružení místních samospráv ČR, které reprezentuje téměř 2000 obcí z celé republiky, se dnes obrátil dopisem na ministra vnitra Jana Hamáčka kvůli spekulacím, že epidemie covid-19 omezí konání říjnových voleb. Stanislav Polčák jménem SMS ČR ministra ujistil, že obce jsou i v případě zavedení zpřísněných podmínek pro organizaci voleb schopny konání těchto voleb zajistit, a požádal ho v této věci o spolupráci.

Obce a města jsou výkonnou složkou, která volby zajišťuje, bych rád proto zahájil s ministrem diskusi na téma zpřísněných podmínek konání voleb pro případ zvýšeného výskytu onemocnění covid-19, abychom byli na případnou situaci připraveni, a volby, které jsou základním kamenem demokracie, mohly proběhnout,“ uvedl Stanislav Polčák a dodal: „Obce a jejich představitelé byli během pandemie na jaře tohoto roku schopni velmi rychle zareagovat a postarat se o své občany, a to nejen v prvních dnech koronakrize. Věřím, že díky nabytým zkušenostem a houževnatosti starostů a starostek nebude problém volby uspořádat.

Samosprávy podle Stanislava Polčáka potřebují pro konání voleb za zpřísněných podmínek od státu jen spolupráci v podobě uhrazení zvýšených nákladů za ochranné pomůcky,dezinfekce a značení dvoumetrového odstupu. Praxe konání zastupitelstev s povinnými dvoumetrovými odstupy, zvýšené hygieny prostor, dodržování nošení roušek apod. je podle SMS ČR na obcích a městech ověřena a vyzkoušena, stejně jako zvláštní režim výuky na základních školách, jejichž zřizovateli jsou také obce.

V reakci na nedávné události na Benešovsku Stanislav Polčák požádal ministra vnitra také o to, aby nalezl řešení pro regulaci technopárty, respektive aby zajistil, že v oblasti dodržování veřejného pořádku bude existovat vymahatelný nástroj spolupráce samosprávy a represivních složek státu. „Opakované technopárty jsou problémem především malých obcí, jako jejich obhájci musíme řešit tuto problematiku systémově,“ vysvětlil Stanislav Polčák.*

/zr/

Ilustrační foto: mestojablonec.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down