Obce, školy i spolky mohou žádat o granty na zelené oázy. Dostanou na ně celkem 1,4 milionu korun

Odstartoval třetí ročník grantového programu Zelené oázy, v němž bude rozděleno 1,4 milionu korun. Vyhlašovatelé programu – Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika – tak chtějí prostřednictvím lokálních projektů navrátit zeleň a vodní prvky do městského prostoru. O granty ve výši až 140 tisíc korun mohou obce, školy, spolky a další organizace žádat do 31. října.

Díky poskytnutým grantům lze financovat například nákup sazenic, potřebného materiálu, jako je nářadí, kůly nebo pletivo, dále odborné poradenství nebo přípravu a tisk výukových a propagačních materiálů.
„Chceme, aby projekty pomohly v co největší míře propojit obyvatele obce nebo města. Taková společná aktivita totiž může být vynikajícím nástrojem, jak lidi učit zodpovědnosti k místu, ve kterém sami žijí,“ vysvětluje grantový manažer Nadace Partnerství František Brückner.
Loňským premiantem je Magická zahrada v jihočeské metropoli
Příkladovým projektem je třeba Magická zahrada Centra Bazalka v Českých Budějovicích, která včera byla vyhlášena nejlepším projektem loňského ročníku programu Zelené oázy. Zahrada slouží především dětem s kombinovaným postižením a poruchami autistického spektra. S využitím získaného grantu mohlo centrum zahradu zrevitalizovat, osadit ji třemi stovkami sazenic původních keřů, zazelenit protihlukovou zeď nebo vysadit ovocné stromy a vybudovat vyvýšené záhony.
Podle ředitele Nadace Partnerství Miroslava Kundraty jsou podobné projekty klíčové také z důvodu adaptace měst na změny klimatu a udržení vody ve městech. „Každé i jakkoliv malé opatření, které vrací zeleň nebo zadržuje vodu v urbanizovaném prostoru, pomáhá snižovat negativní dopady klimatických změn. Například ochlazovat okolí za letních veder nebo zpomalovat odtok za přívalových dešťů a zadrženou vodu hospodárně využívat. Je potřeba, aby se česká města a obce na změny klimatu postupně připravovala a adaptovala,“ dodává Miroslav Kundrata.
„Podobně jako tomu bylo u prvního ročníku, i ten právě skončený nás potěšil zájmem veřejnosti o grantovou výzvu. Věříme, že konkrétní výsledky obou ročníků přilákají také další zájemce pro právě zahájenou výzvu pro rok 2018. Podporu v oblasti životního prostředí vnímáme jako důležitý dlouhodobý závazek a kvalita realizovaných projektů nás potom naplňuje důležitým vědomím, že podpořené projekty přinášejí skutečné, konkrétní dopady a k tomu i pozitivní ohlasy,“ konstatuje Tomáš Pavlík, CSR společnosti MOL Česká republika.
Více informací o grantovém programu Zelené oázy najdete na: www.zelene-oazy.cz.
/zr/

K foto:

Magická zahrada Centra Bazalka má i nové lavičky, stromy a keře

Foto: archiv

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down