Obce zakoupily dluhopisy za téměř 165 mil. korun

Spořicí státní dluhopisy představují nástroj s garantovaným úrokovým výnosem i garancí splacení dlužné částky. Proto patří mezi nejbezpečnější, konzervativní způsoby spoření. Letos při jarní emisi si je měl poprvé možnost pořídit širší okruh právnických osob včetně měst a obcí. Na rozdíl od loňské...

Spořicí státní dluhopisy představují nástroj s garantovaným úrokovým výnosem i garancí splacení dlužné částky. Proto patří mezi nejbezpečnější, konzervativní způsoby spoření. Letos při jarní emisi si je měl poprvé možnost pořídit širší okruh právnických osob včetně měst a obcí. Na rozdíl od loňské emise mohly být tentokrát tři typy dluhopisů zakoupeny mj. i kraji, obcemi, veřejnými vysokými školami, stavovskými komorami a veřejnoprávními institucemi. Nominální hodnota jednoho dluhopisu činila 1 Kč, přičemž bylo nutné koupit alespoň tisíc kusů dluhopisů.

Na majetkový účet kupujících byly v rámci jarní emise připsány spořicí státní dluhopisy ve jmenovité hodnotě 15,3 mld. Kč. Lidé měli největší zájem o krátkodobé 1,5leté diskontované dluhopisy, kterých se prodalo 7,5 miliardy kusů a stát za ně získal 7,3 miliardy korun. Domácí fyzické osoby si pořídily celkem 13,8 miliardy kusů dluhopisů. Nejvíce držitelů dluhopisů se nachází v rozpětí jmenovité hodnoty objednávky 1000-50 000 Kč a 50 001-100 000 Kč.

»Opět mohu poukázat na skutečnost, že nejvíce objednávek se týká nejnižších pásem od 1000 Kč do 100 tisíc Kč. Z toho vyplývá, že se nám podařilo přilákat zájem hlavně středněpříjmových střadatelů. Drtivou většinu z nich představují lidé nad 50 let, kteří do státních dluhopisů umisťují část svých celoživotních úspor,« uvedl ministr financí Miroslav Kalousek.

PRO OBCE BEZPEČNÁ INVESTICE

Téměř polovinu z dluhopisů zakoupených právnickými osobami si nově objednaly obce. »I pro ně představují státní dluhopisy bezpečnou investici, stejně jako pro několik odborových organizací, které daly znovu najevo, že mají důvěru v rozpočtovou politiku vlády,« dodal šéf resortu financí.

Podle zástupce tiskového mluvčího Ministerstva financí Jakuba Haase mezi držiteli spořicích státních dluhopisů ministerstvo naopak neevidovalo žádný kraj. Obce a sdružení obcí si však zakoupily dluhopisy ve jmenovité hodnotě 164,87 mil. Kč. »Jde asi o dvacítku obcí. Konkrétní identitu majitelů spořicích státních dluhopisů nesdělujeme,« řekl Jakub Haas.

BENEŠOV I STARÉ HRADY

Se souhlasem zastupitelů se rozhodlo lépe zhodnotit své volné finanční prostředky i město Benešov. »Máme-li peníze uložené na běžném účtu, je náš vklad úročen přibližně jedním procentem, což je neefektivní,« přednesl starosta Benešova Jaroslav Hlavnička zastupitelům a veřejnosti důvody, proč by bylo dobré investovat na finančním trhu. Benešov upřednostnil tzv. reinvestiční variantu. Ta je podle vedení města nejvýhodnější, neboť má pevně danou úrokovou sazbu. V případě nutnosti město může obligace prodat státu zpět – pak by ovšem zúročení bylo stejné jako při ponechání peněz na běžném účtu. Naopak podrží-li si Benešov dluhopisy plných pět let, na které je stát vydává, prodá tyto cenné papíry státu zpět se ziskem zhruba 3,4 %. Předpokládaný výnos by tak městský rozpočet mohl posílit o dalších téměř 7 mil. Kč.

Nákup státních dluhopisů za 10 mil. Kč schválilo i zastupitelstvo obce Staré Hrady na Jičínsku. Rozhodlo se nakoupit diskontované spořicí státní dluhopisy za 5 mil. Kč, dále kuponové spořicí státní dluhopisy za 2,5 mil. Kč a za stejnou částku také neinvestiční spořicí státní dluhopisy.

DALŠÍ EMISE UŽ NA PODZIM

Stát z loňské podzimní i letošní jarní emise spořicích dluhopisů získal celkem 35,3 mld. Kč. Jak uvedl Jakub Haas, další emise bude na podzim a upisovací období v listopadu. Cíl této emise bude stejný jako na jaře, tedy 10 až 20 miliard korun. Do nákupu spořicích státních dluhopisů se budou opět moci zapojit kraje, města a obce.

KAREL ŽÍTEK

šéfredaktor Konkursních novin

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *