Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Obcím už tiká čas, aby vybavily své nájemní byty měřiči tepla

Úsporu až 15 % odebraného tepla za celý bytový dům obvykle přinese instalace měřicí techniky na radiátory v jeho jednotlivých bytech s ústředním topením. Nájemníci tak získají lepší kontrolu nad svou spotřebou tepla - a v důsledku toho začnou více šetřit. Výsledkem pak jsou jejich nižší zálohy i platby za odebrané teplo.

Už pouze do konce roku 2014 zbývá městům a obcím, ale i dalším vlastníkům bytových domů čas na to, aby své bytové jednotky vybavili bytovými měřiči a indikátory tepla, resp. »přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům«, jak jim to předepisuje zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, v aktuálním znění. »Odhadujeme, že přibližně třetina všech koncových zařízení, tedy i radiátorů v obecních bytech, ještě není měřiči a indikátory tepla vybavena,« poznamenává v této souvislosti Daniel Nový, obchodní ředitel společnosti ista Česká republika s. r. o., která se specializuje na měření a rozúčtování tepla i vody. Podle jeho slov proto radnice mají nejvyšší čas na to, aby vypsaly výběrová řízení na dodávku a montáž měřicí techniky.

Nesplní-li vlastníci bytových domů tuto povinnost, mohou jim hrozit finanční sankce. Navíc by se proti nim mohla vzedmout vlna nevole nájemníků, těšících se na úspory. Naopak dostojí-li radnice své zákonné povinnosti, mohou to předložit svým nájemníkům (a zároveň voličům) jako výrazný benefit, protože ti získají lepší kontrolu nad svou spotřebou energie, a v důsledku toho začnou více šetřit. »To přináší celému domu úsporu obvykle až 15 % odebraného tepla, což se pak projeví i na nižších zálohách a platbách,« tvrdí Daniel Nový.

Která kritéria pro výběrové řízení na dodavatele měřicí techniky do bytů jsou podle vás nejdůležitější?

Jako vždy je na prvním místě poměr kvality a ceny, osobně doporučuji vyhýbat se cenovým extrémům. Důležité je vybírat hlavně takové systémy, které umožní další rozšíření, protože evropská legislativa se bude dále zpřísňovat, takže od roku 2017 zřejmě bude pro majitele bytových domů povinné, aby spotřebu energie umožnili nájemníkům sledovat průběžně. Proto je zásadní zvolit takové měřiče, které v předstihu umožní tuto povinnost splnit, i když teď ještě není úplně jasné, jak přesně bude příslušná prováděcí vyhláška vypadat. Pokud však teď obec zakoupí do svých bytů zastaralé měřiče, může se stát, že je brzy bude muset vyměnit za modernější technologii. Minimální životnost měřičů je přitom 10 let, takže nevhodný výběr se může v konečném důsledku pěkně prodražit.

U měřičů je tedy důležitá modularita čili možnost budoucího rozšíření?

Přesně tak. Měřiče by se měly kupovat jako stavebnice, aby umožnily budoucí propojení třeba i s novými vodoměry. Pro radnice je výhodné, probíhají-li veškeré odečty tepla i vody na dálku, bez zbytečného elektrosmogu. Navíc vše může zařizovat jediná firma, která sama provede i adresné rozúčtování. To snižuje náklady na odečet až o polovinu a zároveň zvyšuje komfort nájemníků, kteří už nemusí nikoho pouštět do bytu kvůli odečtu. Ale pozor! Takové technicky pokročilé řešení zvládají nejlépe zavedení výrobci s dlouholetou zkušeností ověřenou v praxi – a hlavně s vlastním technickým vývojem. Proto od firem, které mají prodej měřičů jen jako doplňkovou činnost, lze stěží očekávat kvalitní a koncepční poradenství.

Přináší povinné zavedení regulační techniky nějaké výhody i přímo pro obce?

Jestliže si obce vedle moderních měřičů tepla a vody objednají i tzv. portálové služby, mohou získat rovněž monitoring, jehož prostřednictvím lze odhalit všechny výkyvy a zjistit podezřele vysoký či nízký odběr vody. Správce domu pak může provést místní šetření a například zjistit, že se některý nájemník pokouší manipulovat s vodoměry. Pomocí portálového měření spotřeby vody je také možné včas odhalit třeba to, že v neobývaném bytě došlo k technické poruše a protéká tam například klozet. Bez včasného zásahu by taková spotřeba vody musela být rozpočítána mezi ostatní nájemníky, přičemž by mohlo jít řekněme u teplé vody až o desetitisíce korun za sezonu. Průběžný monitoring spotřeby tepla a vody je v Evropě mezi majiteli a správci domů velkým hitem. Proto ho letos čeká velký rozmach i na našem trhu. Ostatně v Praze už některé městské části díky dálkovým odečtům odhalily »papírově« obsazené, avšak ve skutečnosti neobývané byty.

Jak vypadají portálové služby z technického pohledu?

Moderní měřiče automaticky odesílají údaje do centrální sběrnice, odkud putují na webový portál. Tam si pak mohou zkontrolovat svoji spotřebu nejenom majitelé domů, ale i samotní nájemníci. To přináší i další velkou výhodu, kterou je stoprocentní odečtenost. Tu nelze zajistit žádnou jinou metodou než použitím moderních rádiových měřičů a indikátorů, které spolu komunikují obousměrně. Zjednodušeně to funguje tak, že pokud někde signálu stojí v cestě překážka, třeba moderní výtahová šachta, informace doputují do sběrnice přes některý ze sousedních přístrojů.

Co byste poradil obcím, které na jednorázový nákup měřičů tepla i vody budou jen obtížně shánět peníze?

Někteří prodejci jim už dnes nabízejí dodávku s nulovou vstupní investicí, tedy na splátky, rozložené na 10 let. Každý byt tak za moderní techniku splácí jen několik korun měsíčně a tato platba je zahrnutá v celkovém vyúčtování. Obcím proto nic nebrání si pořídit do bytů nejmodernější techniku, přinášející úspory jim i nájemníkům. Podle našich zkušeností však obce o této možnosti zatím většinou moc nevědí. Přitom už nastal správný čas pro systémová řešení. Už proto, že měřicí a regulační technika pro byty udělala v poslední době ohromný skok kupředu a evropská legislativa na to reaguje zpřísňováním pravidel. A je to logické, protože náklady na teplo, teplou i studenou vodu jsou ve spojitosti s platbami za bydlení těmi největšími.

Pokud teď obec zakoupí do svých bytů zastaralé měřiče, může se stát, že je zanedlouho bude muset vyměnit za modernější technologii.

Daniel Nový: Průběžný monitoring spotřeby tepla a vody je v Evropě mezi majiteli a správci domů hitem. Proto ho letos čeká velký rozmach i na našem trhu.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *