Obec Orel na Pardubicku získá novou vlakovou zastávku

Správa železnic připravuje vytvoření zastávky u obce Orel na trati Havlíčkův Brod – Pardubice – Rosice nad Labem. Vlaky tam začnou zastavovat nejpozději se změnou jízdních řádů v prosinci letošního roku.

Nová vlaková zastávka bude umístěná na okraji obce Orel v blízkosti železničního přejezdu a bude vybavená jednostranným nástupištěm o délce 90 metrů. Nástupiště bude bezbariérové s normovou výškou 550 milimetrů nad kolejí a umožní pohodlný nástup do moderních vlakových souprav,“ uvedl za Správu železnic ředitel Stavební správy východ Miroslav Bocák.

Vznik zastávky se v obci řešil dlouhou dobu. „U našich občanů obliba železniční dopravy stoupá, což bylo prokázáno i výsledky studie, kterou jsme si nechali vypracovat. Železniční spojení považujeme za velmi cenné zejména pro školní mládež, seniory, cesty do zaměstnání či k lékařům. Dále v naší obci působí několik podnikatelských subjektů s významným počtem zaměstnanců, kdy největší je společnost Alukov, která jen u nás zaměstnává přibližně 400 lidí. Nová železniční zastávka, která bude vybudována v zalidněné oblasti na okraji obce, zvýší bezpečnost obyvatel, zejména žen, dětí a seniorů, jelikož odpadne chůze polní cestou a osamocenými místy do sousedních Slatiňan,“ uvedl starosta obce Orel František Horník.

Součástí stavby bude rovněž vybudování přístřešku na nástupišti a přístupových chodníků, osvětlení zastávky a také její vybavení mobiliářem a informačním a orientačním systémem pro cestující. „Snahu obce o zajištění železniční zastávky jsme jako Pardubický kraj podpořili. Uvědomujeme si, že zejména pro neřidiče je železniční zastávka přímo v obci zásadní ve spojení se světem. Budeme přispívat také na stavbu chodníků v rámci dotace pro obnovu venkova,“ uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za dopravu Michal Kortyš.

Pro část, jejímž investorem je Správa železnic, je již uzavřena smlouva se zhotovitelem vybraným ve veřejné soutěži. Společnosti ČEZ již odstranila sloupy elektrického vedení, což bylo kvůli novostavbě nutné. „Naše obec je investorem přilehlých parkovacích stání, chodníku a veřejného osvětlení, i pro tuto část stavby již byl výběrovým řízením vybrán zhotovitel, se kterým je uzavřena smlouva o dílo,“ dodal František Horník.

Výstavba nové zastávky začne v září a skončí v listopadu tak, aby byla zastávka Orel nejpozději s prosincovou změnou jízdního řádu připravena sloužit cestujícím.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down