Od dnešního dne lze připojit svůj podpis pod petici na ochranu místní samosprávy

Iniciátory Petice na ochranu místní samosprávy jsou Akademie samospráv, Sdružení místních samospráv ČR a senátor Ivo Valenta. Petice má vyslat jasný signál, že představitelé obcí a měst odmítají úvahy o direktivním slučování malých obcí, další zatěžování radnic zbytečnou a obtěžující byrokracií a zužování práva na samosprávu ze strany státu. Přinášíme plné znění petice i informaci, jak si ji lze stáhnout a kam posílat vyplněné podposové archy.

Celorepubliková petiční akce odstartovala dnes odpoledne v sídle Senátu Parlamentu ČR. Její iniciátoři – Akademie samospráv, Sdružení místních samospráv ČR a senátor Ivo Valenta – jejím prostřednictvím chtějí důrazně odmítnout snahy vlády o direktivní a protiústavní slučování především malých obcí, které jsou účelově odůvodňovány snahou o zefektivnění státní správy. Zároveň protestují proti zatěžování místní samosprávy zbytečnou a neobhajitelnouz státní byrokracií, jejímž jediným cílem je zvýšit direktivní (a tím neústavní) vliv státu na činnost místní samosprávy. Petice má také vyjádřit zásadní nesouhlas s přímým i nepřímým zužováním práva na samosprávu ze strany státu.

Jak při představení cílů petice uvedla advokátka a spoluzakladatelka Akademie samospráv Jana Zwyrtek Hamplová, na konferencích Akademie samosprávy se za poslední rok vystřídalo na 1600 představitelů místních samospráv. "A takřka všichni," připomněla dále Jana Zwyrtek Hamplová, "již mají plné zuby toho, jak stát postupnými kroky zužuje ústavou zaručené právo na samosprávu. Mnohokrát mě vyzývali k tomu, abychom něco společně vymysleli, spojili síly a nenechali si tento útlak státu líbit. proto přicházíme s peticí na ochranu místní samosprávy a chceme státu vyslat jasný vzkaz: My si samosprávu vzít nenecháme!"

Podle předsedy Sdružení místních samospráv ČR, poslance Evropského parlamentu Stanislava Polčáka, největším problémem české veřejné správy je neuvěřitelný nárůst byrokracie. "Máme třetí nejsložitější stavební předpisy v Evropě, v zákonech se nevyznají ani odborníci, svazujeme se zbytečnými regulacemi v údajné snaze o zefektivnění státní správy, bují úřednický stav. Státní správa přestala být pro obce pomocvníkem, stává se překážkou," vysvětlil obsah petice Stanislav Polčák.

Zároveň ostře zkritizoval skutečnost, že v Legislativní radě vlády nemají samosprávy žádné vlastní zastoupení, ačkoliv právě ony mají aplikovat v prvé řadě nové zákony. "Budeme proto naše zastoupení v Legislativní radě po nové vládě požadovat, a stejně tak i důsledníé hodnocení dopadů nových předpisů na územní samosprávu," dodal předseda SMS ČR.

Senátor Ivo Valenta uvedl, že místní samospráva se vedle živnostníků stala dalším terčem nesmyslné státní regulace. "Zřejmě někomu vadí aktivní, pracovití a samostatně uvažující lidé, kteří byli doposud nezávislí na státní moci," konstatoval Ivo Valenta. "Proto se je někdo snaží systematicky zadupat do země. Tomu chceme čelit a díky této petiční akci pomoci starostům a zastupitelům bránit se proti omezování místní samosprávy."

Petice včetně podpisových archů je ke stažení na www.akademiesamosprav.cz nebo na www.ivalenta.cz. Vyplněné podpisové archy je možné zasílat na kancelář senátora Ivo Valenty, Masarykovo nám. 155, Uherské Hradiště.

/zr/

 

PETICE NA OCHRANU MÍSTNÍ SAMOSPRÁVY

v souladu se zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním vyhlašuje petiční výbor petici na ochranu místní samosprávy.

Vážení členové zákonodárných sborů ČR a ministři vlády ČR,

my, níže podepsaní občané České republiky, trváme na důsledném dodržování a respektování Ústavou garantovaného práva na samosprávu. Proto žádáme vládu a obě komory Parlamentu České republiky, aby byly ihned zastaveny, popř. zrušeny kroky, které vedou k devastaci a postupnému omezování práva na samosprávu na úrovni obcí, měst a krajů.

V této souvislosti důrazně odmítáme:

  • snahy vlády o direktivní a protiústavní slučování především malých obcí, které jsou účelově odůvodňovány snahou o zefektivnění státní správy bez ohledu na Ústavou chráněné právo obcí na samosprávu
  • další zatěžování místní samosprávy zbytečnou a neobhajitelnou státní byrokracií, jejímž jediným cílem je zvýšit direktivní, a tím neústavní, vliv státu na činnost místní samosprávy
  • přímé i nepřímé zužování práva na samosprávu ze strany státu bez ohledu na fakt, že právo na samosprávu je zaručeno ústavním pořádkem

Proto Vás vyzýváme, abyste garantovali dodržování práva na samosprávu v České republice, odmítli jasně její devastaci a důrazně se distancovali od všech výše uvedených skutečností.

Dále požadujeme jasné legislativní, věcné a personální oddělení státní správy a samosprávy na každé úrovni místní samosprávy, aby nedocházelo k jejich splývání, kterého stát zneužívá ve své argumentaci o efektivitě veřejné správy.

Děkujeme.

Osobnosti, které iniciovaly petici

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová – advokátka, Akademie samospráv

Ivo Valenta – slovácký senátor

JUDr. Stanislav Polčák – Sdružení místních samospráv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down