Od povodní uplynulo už 15 let. Praha si to připomíná výstavou

Výstavou nazvanou „15 let od povodně“ si hlavní město připomíná ničivé záplavy, kterým Praha v roce 2002 čelila a které zcela změnily pohled na způsoby ochrany před velkou vodou. Na dvaceti panelech umístěných v parku Kampa si lidé mohou prohlédnout dobové velkoformátové fotografie a zavzpomínat na dobu, kdy se metropole bránit přírodním katastrofám podobného rozsahu teprve učila, a přesto v těžké zkoušce obstála.

Výstava je přístupná ode dneška, tedy 10. srpna, a potrvá až do 30. září. Vernisáž výstavy se za účasti primátorky Adriany Krnáčové a radního Libora Hadravy uskuteční 16. srpna v 16.30 na Kampě u Sovových mlýnů. „Připomeňme si společně dobu, kdy jsme se čelit velké vodě takovýchto rozměrů teprve učili a zavzpomínejme na práci všech, kteří v této těžké zkoušce v roce 2002 obstáli. Tehdy začala naše cesta k Praze daleko lépe připravené na přírodní katastrofy a z jejich tehdejších zkušeností čerpáme vlastně dodnes,“ uvedla primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová.

 

„Přál bych si, abychom v případě, že se s velkou vodou ještě setkáme, dokázali naše dosavadní zkušenosti i zkušenosti našich předchůdců využít tím nejlepším možným způsobem. K plné součinnosti a ke vzájemné ochraně,“ dodal radní pro oblast bezpečnosti Libor Hadrava.

 

Povodeň, která Prahu v srpnu roku 2002 postihla, byla svým rozsahem, průtokem a důsledky nejničivější povodní v novodobé historii města. Dvě mimořádně vydatné vlny srážek zasáhly ve dnech 6. až 7. srpna a 11. až 12. srpna postupně celé území povodí Vltavy a výška hladiny vodních toků protékajících hlavním městem v řadě případů přesáhla povodňové značky nejvyšších zaznamenaných povodní v historii.

 

Ničivá povodeň trvala od 8. do 19. srpna, tedy dvanáct dnů. Zasáhla více než 5,8 procenta rozlohy města, navíc místa s nejhustší či důležitou městskou infrastrukturou i místa s největší hustotou obyvatel a s historickou zástavbou. Povodní byly postiženy městské části Praha 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 12, Suchdol, Lysolaje, Chuchle, Radotín, Zbraslav, Lipence a Troja. Z těchto městských částí bylo evakuováno 48 470 osob. Nejpostiženějšími městskými částmi byly Praha 7 a Praha 8.

 

Celková výše škod činila téměř 30 miliard korun, z toho 15 miliard na majetku města, včetně sedmi  miliard škod na metru. Na území hlavního města naštěstí nedošlo v přímé souvislosti s povodní ke ztrátám na životech.*

TZ MHMP

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *