Odstartoval jubilejní 15. ročník soutěže Cesty městy

Už patnáctý ročník soutěže Cesty městy byl dnes zahájen. Při této příležitosti byla spuštěna webová platforma pro chytrá dopravní řešení. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne 20. září při příležitosti Evropského týdne mobility v areálu generálního partnera platformy Cesty městy – společnosti Škoda Auto a. s. Mediálním parnerem soutěže pořádané Nadací Partnerství je od samého jejího počátku odborný měsíčník Moderní obec, který do ní i letos věnuje jednu z cen.

V soutěži Cesty městy oceňuje odborná komise chytrá dopravní řešení, která pomáhají zklidňovat dopravu ve městech a obcích. Díky nim totiž mohou lidé vyrazit do ulic s pocitem větší bezpečnosti. Jednotlivá sídla mohou svá řešení přihlašovat do 31. května 2016.

„Do soutěže lze přihlásit širokou škálu dopravních řešení nebo opatření jak investičního, tak neinvestičního charakteru (tzv. měkké projekty). Co do typu, rozsahu nebo objemu může jít o dopravní řešení velmi rozmanitá – od signalizačního zařízení přes chodník, cyklostezku, křižovatku, pěší zónu, dopravní terminál, obchvat města až po kompletní přestavbu náměstí nebo celoplošnou kampaň zaměřenou na bezpečnost provozu. Komise však nepřihlíží jen ke kvalitě provedení, funkční úrovni či architektonickému pojetí. Svou roli hraje i míra zapojení veřejnosti nebo způsob vedení komunikační kampaně,“ poodhaluje hodnoticí kritéria soutěže Petr Šmíd z Nadace Partnerství.

Letošní 15. ročník soutěže je unikátní v tom, že samotná soutěž se rozrostla v platformu pro chytrá dopravní řešení, která má městům a obcím poskytovat také vzdělávání a inspirační databáze příkladů dobré praxe a odborníků z oboru (viz: http://www.cestymesty.cz/Inspiracni-databaze.aspx). Za dobu trvání soutěže odborná porota zhodnotila přes 400 dopravních řešení, která přispěla ke zvýšení plynulosti a bezpečnosti, zkvalitňování veřejného prostoru nebo optimálnímu uspořádání automobilové, cyklistické, pěší a veřejné dopravy. Oceněno bylo 87 projektů, mezi něž Nadace Partnerství rozdělila finanční odměny v celkové výši přes 3,35 mil. Kč.

Podpora dopravní bezpečnosti tvoří nedílnou součást společenské odpovědnosti ŠKODA AUTO. Soutěž Cesty městy a její letošní novinku – webovou platformu pro sdílení zkušeností  vnímáme jako důležitý motivační prvek pro města a obce, aby se více věnovaly inovacím v rámci dopravní infrastruktury a osvětě v dopravní výchově,“ zdůrazňuje Michal Kadera, vedoucí vnějších vztahů ŠKODA AUTO, generálního partnera soutěže.

Města a obce se letos nově mohou zúčastnit také  fotosoutěže, ve které mohou vyhrát multilicenci softwaru pro správu a úpravu fotografií Zoner Photo Studia 18. Všechny fotografie budou vystaveny na slavnostním vyhlášení vítězů.*

/zr/

 

k foto:

Loni si při příležitosti vyhlášení výsledků soutěže Cesty městy odvezl na radnici Městského obvodu Pardubice I Zvláštní cenu časopisu Moderní obec starosta Jaroslav Menšík (vpravo). Na snímku se šéfredaktorem Ivanem Ryšavým.

Foto: Eva Vítková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *