Odtažené autovraky v dražbě? Česká Lípa to chce vyzkoušet 

V severočeské České Lípě chtějí do konce letošního roku uspořádat první dražbu autovraků. Odtahování nepojízdných aut se ve městě věnují pět let, odstranili jich z ulic už desítky, o další se po výzvě postarali sami majitelé. Ne všechny odtažené vozy ale půjdou do dražby, vraky ve špatném stavu dává podle informace tiskové mluvčí radnice ekologicky zlikvidovat, ostatní vozy jsou odstavené na parkovišti.

Odtahy autovraků zjednodušila podle mluvčí novela zákona, která vstoupila v platnost na jaře roku 2020. Umožnila vlastníkům silnic a veřejných parkovišť, aby nechali odtáhnout auta, která nemají déle než půl roku platnou technickou kontrolu. Do té doby to mohli udělat jen v případě, že bylo odstavené vozidlo silně poškozené nebo mu třeba chyběl motor. Řada dlouho odstavených aut tak nesplňovala definici vraku, a proto nebylo možné je odtáhnout. Zbytečně přitom blokovala místa k parkování, kterých je ve městě nedostatek.

Autovraky k použití

Teď, když majitel, u jehož vozu propadla technická kontrola, nereaguje dva měsíce na výzvy města k odstranění vozidla z komunikace, může radnice nechat auto odtáhnout. Vůz pak další tři měsíce stojí na odstavném parkovišti, a pokud se majitel v dané lhůtě nepřihlásí, nabídne radnice auto ve veřejné dražbě nebo ho nechá zlikvidovat. Letos v létě dávala radnice výzvu k odstranění dalších deseti aut. "Čtyři jsme pak na konci července nechali odtáhnout, protože majitelé na výzvu nereagovali," doplnila tisková mluvčí radnice Kňákal Brožová.

Zkušenosti s dražbou autovraků

S dražbou autovraků mají zkušenosti například v Liberci, kde odtažené nepojízdné vozy dražili už dvakrát. Jen loni krajské město z ulic odklidilo stovku vraků. Prvních 15 aut nabídla liberecká radnice už loni, vydražily se za 36 750 korun. Letos v červenci se dražily další čtyři vozy, jejichž prodej vynesl 20 500 korun. "Náklady spojené s jejich odstraněním to ale ani zdaleka nepokryje," řekl náměstek primátora Jiří Šolc. Radnice musí zaplatit exekutora, odtah a uskladnění vraku, ročně za to krajské město platí dva miliony korun.

První dražbu autovraků připravují také v Novém Boru na Českolipsku. "Do dražby půjdou vozidla, u nichž město vyčerpalo všechny možnosti, jak majitele kontaktovat," uvedl starosta Jaromír Dvořák. Čtyři odtažené vozy chce radnice nabídnout na přelomu září a října, do dražby půjdou Opel Zafira, Škoda Fabia, Škoda Felicia a Seat Toledo. Auta jsou podle starosty technicky nezpůsobilá, vhodná na náhradní díly.

/Zdroj: ČTK/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down