Olomoucký kraj plánuje zachránit krachující venkovské obchody

Malé vesnické obchůdky zející prázdnotou a určené k prodeji. Tuto smutnou realitu některých míst na svém území chce řešit Olomoucký kraj. Nově totiž plánuje vytvořit dotační projekt, který by ztrátové prodejny na venkově pomohl zachovat při životě.

„Jde o naše nové opatření, kterým chceme podpořit život v malých obcích. Nový dotační titul se však teprve připravuje a nakonec ho bude muset schválit krajské zastupitelstvo,“ uvedl náměstek hejtmana František Jura.

Krajská podpora by mohla směřovat k těm obchodům, které nabízejí například základní potraviny, ale kvůli konkurenci velkých supermarketů jsou ve ztrátě a bojují o přežití. Záchranný plán počítá s tím, že jejich ztrátu by kraj hradil napůl společně s dotyčnou obcí.

„Jde nám o to, aby na venkově zůstaly zachovány základní služby, aby si lidé měli kde koupit čerstvé pečivo nebo máslo. Třeba pro seniory je velmi těžké dojíždět do obchodů ve větších městech,“ vysvětlil novou krajskou iniciativu hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.*

/zr/

Ilustrační foto: Pojízdná venkovská prodejna (archiv SMO ČR)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down