01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olomoučtí hasiči rozšiřují technický park o další moderní zařízení

Loni plynový hasicí kontejner, příští rok protiplynový automobil či záchranářský přívěs. Uvedená zařízení zvyšují připravenost HZS řešit mimořádné události na území města.

Už druhým rokem slouží olomouckým hasičům plynový hasicí kontejner, který byl pořízen z příspěvku města ve výši 4,8 mil. Kč. Kontejner je vysílán k požárům trafostanic, energocenter, kolejových vozidel apod., kde je nutné použít speciální hasební látky.

KONTEJNER SE OSVĚDČIL PŘI POŽÁRECH ELEKTROZAŘÍZENÍ

Kontejner obsahuje tyto hasicí technologie:

plynová s celkovou zásobou 900 kg CO2 se dvěma sestavami tlakových lahví vzájemně propojených, na které jsou napojeny dvě tlakové hadice na navijáku každá v délce 50 m s uzavíratelnými proudnicemi. Ty jsou vyvedeny na obě strany účelové nástavby, s celkovým výkonem 90-100 kg/min. CO2 pro obě proudnice. Konstrukční řešení tlakových hadic a proudnic umožňuje prodloužení o dalších 50 m při stejném výstupním výkonu;

prášková, 250 kg prášku (pro třídu požáru A, B, C), s hadicí na navijáku dlouhou 40 m a s pevně připojenou uzavíratelnou proudnicí;

vzduchopěnová s hasicí technologií ONE SEVEN tvořená agregátem pro výrobu těžké pěny s minimální potřebou vody, která je vytvářena pomocí tlakového vzduchu. Toto zařízení je možno použít pro požáry hořlavých látek typu A (hořlavé pevné látky) nebo B (hořlavé kapaliny a plyny) podle druhu použitého pěnidla.

Do kontejneru bylo dodatečně instalováno také speciální hasicí zařízení CCS Cobra, které umožňuje provádět řezání a hašení pomocí abraziva a unášeného proudem vody pod vysokým tlakem. Zařízení je možné využít pro hašení v uzavřených prostorech, technologických kanálech a dalších nepřístupných prostorech.

Hasicí kontejner byl dosud nasazen při sedmi mimořádných událostech (především požárech elektrozařízení) a dvou cvičeních (»Plyn« v roce 2012 a »Teplo« letos). Několikrát byl využit i systém hašení Cobra.

PŘIBUDE I ZÁCHRANÁŘSKÝ PŘÍVĚS

Další novou techniku získají hasiči v příštím roce, kdy bude pořízen záchranářský přívěs a rekonstruován protiplynový automobil. Ten je vybaven měřicí a detekční technikou schopnou odhalit základní nebezpečné látky. V současnosti je tento automobil na požární stanici Olomouc postaven na již zastaralém podvozku AVIA z roku 1988.

Záchranářský přívěs zase poslouží při řešení mimořádných událostí s velkým počtem zraněných, kdy jednotky HZS spolupracují se zdravotnickou záchrannou službou, zejména při zajištění předlékařského třídění zraněných a jejich transportu do místa soustředění zraněných osob. Vybavení přívěsu tvoří např. páteřní desky, fixační dlahy apod., jeho součástí je rovněž nafukovací stan s příslušenstvím a materiál pro poskytnutí pomoci zraněným (termofólie, deky aj.).

Město žádost HZS Olomouc na pořízení výše zmíněné techniky v celkové hodnotě 1,38 mil. Kč již schválilo.

Hasicí plynový kontejner.

Záchranářský přívěs.

FOTO: ARCHIV MĚSTA OLOMOUC

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down