On-line komunikace přibývá

Moderní úřad města či obce charakterizuje snaha komunikovat s občany také pomocí on-line kanálů. Stále více municipalit se snaží dostávat informace ke svým obyvatelům i návštěvníkům nejen prostřednictvím oficiálních www stránek, jejichž služby rozšiřuje, ale také pomocí různých mobilních aplikací.

Např. město Děčín už téměř půldruhého roku nabízí na svém webu mobilní aplikaci s názvem Magistrát do kapsy. Severomoravský Bílovec spustil svého mobilního průvodce vloni v říjnu. A pokud bychom mezi radnicemi hledali přeborníka v nabídce on-line služeb občanům, k horkým kandidátům by patřila radnice městské části Praha 6.

BOHATÝ KATALOG SLUŽEB PRAHY 6

MČ Praha 6 se snaží být v oblasti webu a elektronické komunikace s veřejností opravdu průkopníkem a mnoho aplikací zavádí mezi prvními. Příkladem může být loni v prosinci spuštěná služba »Lokální MMSing«, jež zapadá do obecního programu »Čistá šestka«.

Podle tiskového mluvčího Adama Halmošiho zasílají občané radnici k vyřešení denně několik podnětů. Fotografie je po přijetí do administračního systému označena datem a je k ní přiřazena osoba či subjekt odpovědný za zjednání nápravy. Neporušuje-li fotografie zákon na ochranu osobních údajů (např. identifikace osoby), je umístěna na webové stránky. Po vyřešení zobrazeného problému se k fotografii připíše datum řešení, důvod, proč situaci řešit nelze, případně odpovědná instituce, které problém náleží. Radnice se chce zabývat i těmi případy, kdy městská část není vlastníkem označených objektů či míst.

Novinkou loňského roku je i atlas přístupnosti »Šestka bez bariér« na adrese http://p6.visitpraha.cz. Aplikace informuje o míře přístupnosti vybraných objektů na území MČ. Tyto údaje využijí při plánování návštěvy zpracovaných objektů osoby s omezenou pohyblivostí, ale též rodiče s dětmi.

Z již fungujících služeb můžeme zmínit např. »Elektronický úřad«, stručné a jednoduché zobrazení struktury úřadu odkazující na jmenný, telefonní a e-mailový seznam pracovníků včetně popisu náplně jejich činnosti. Narazí-li uživatel kdekoliv na webu na kontakt na nějakého pracovníka, bude po kliknutí na ikonku hodin přesměrován do aplikace »Alokace času úředníka« a prostřednictvím přednastaveného formuláře si může hned rezervovat schůzku.

Služba »Sněhová pohotovost« znamená, že od začátku do konce období zimního úklidu (tj. od 15. 11. do 31. 3.) bývá ve střehu až 500 brigádníků. Jejich práci kontrolují dispečeři, kteří uklizený chodník vyfotografují a tentýž den večer jsou fotky ke zhlédnutí na webu snehovapohotovost.cz. Řidiči zase ocení »Aktuální dopravní informace« se samostatnou aplikací »Dopravní zpravodaj« s pokročilými funkcemi. Databáze obecních bytových domů, ale i výnosy z nájmu, investice do oprav nebo smluvní vztahy jsou zveřejňovány na stránkách www.sneo.cz/sprava-nemovitosti/bytove-domy.

Pro zlepšení informovanosti o místním dění nabízí radnice službu SMS InfoKanál. Lze si vybrat ze čtyř témat: všechno/praktické informace/aktuality/plánované akce. Služba »Katalog firem« je určena výhradně pro živnostníky a podnikatele se sídlem v Praze 6. Každý, kdo má zájem o záznam v katalogu či krátkou prezentaci zdarma, má po zaregistrování možnost. Průkopníkem byla MČ Praha 6 i se službou »SMS podatelna«, která funguje od roku 2010.

Ve výčtu on-line služeb bychom mohli pokračovat, ale případní zájemci je všechny najdou na www.praha6.cz. Dodejme ještě, že na začátek letošního roku byl avizován tzv. redesign městského webu. Při koncepci nového uspořádání i obsahu vycházela radnice i z dotazníkového šetření provedeného mezi stovkami uživatelů.

DĚČÍNSKÝ PRŮVODCE USNADNÍ ORIENTACI TURISTŮM I OBČANŮM

Elektronický průvodce děčínské radnice »Magistrát do kapsy« slouží obyvatelům i návštěvníkům města. Jde o multiplatformní aplikaci pro všechny používané mobilní operační systémy, která zapadá do koncepce rozvoje turistiky a přiblížení magistrátu občanovi. Aplikace obsahuje několik funkcí, které souvisejí s nabídkou elektronických služeb, jež poskytuje Magistrát města Děčín, a je koncipována tak, aby uživatelé nepotřebovali internetové připojení.

Základem je především mapa města s šesti turisticky nejzajímavějšími body, jimiž jsou Zámek Děčín, Zoo Děčín, aquapark, muzeum, magistrát a historická procházka městem. Jednotlivá místa jsou popsána, provázána, nechybí kontaktní informace, otevírací doba a odkaz na oficiální webové stránky. Všechny údaje jsou aktivní a lze si také lehce, přímo z aplikace, vybrat způsob komunikace s danou organizací. Součástí mapy je rovněž GPS zaměření uživatele.

Kromě mapy nabízí průvodce také možnost platby parkovného pomocí SMS, přihlášení nebo odhlášení odběru informačních SMS zpráv, objednání se na městský úřad (opět pomocí SMS) kvůli evidenci vozidel, řidičů, obyvatel nebo vyřízení občanského průkazu či cestovního dokladu. V hlavním menu upoutá též možnost zaslat na magistrát dotaz.

Náklady na aplikaci Magistrát do kapsy vyšly na 50 tisíc korun. A jaký je o ni zájem? »Nejsme schopni přesně určit, kolik občanů si aplikaci stáhlo, ale odhadem mezi tisícem až pěti tisíci,« uvedla tisková mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Hodnocení aplikace dosahuje na pětibodové škále 4,2. (Blíže viz https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lwi.projects.P2011_05_Decin.)

V letošním roce hodlá město mobilní aplikaci kompletně přepracovat a rozšířit ji o dalších dvacet služeb. Půjde především o videozáznamy ze zastupitelstva, YouTube kanál s pravidelnými videoreportážemi, HD webkamery, idecin.cz, SMS info, SMS objednání, inteligentní formuláře ZFO propojené s datovými schránkami, či e-Utility report – stavební vyjádření on-line, jak doplnila Markéta Lakomá.

UDÁLOSTI BÍLOVCE NA DOSAH

Město Bílovec financovalo svého mobilního průvodce, který informuje o městě a jeho okolí, z větší části z krajského dotačního programu Podpora turistických center pro rok 2012 (k 64 tisícům korunám přidalo ze svého dalších asi 50 tisíc). Vloni v říjnu byl v Informačním centru na Slezském náměstí instalován vysílač, jehož prostřednictvím lze průvodce stáhnout, stačí k tomu mít v telefonu internet nebo Bluetooth a stát v jeho blízkosti. Stahovat lze i přes webové stránky www.lwi.cz.

Bílovecký průvodce nabízí dynamickou mapu města s aktivními body zájmu, které lze rozkliknout na podrobnější informace, atraktivity města, památky, nabídku sportovního zázemí a jiné.

Proč se město rozhodlo tuto službu pořídit? »Chceme poskytovat informace o městě moderní a pohodlnou formou,« vysvětlila Bc. Markéta Tížková z Informačního centra. »Mobilní průvodce seznámí návštěvníka s historií, současností, kulturním a sportovním vyžitím, představí hlavní památky, atraktivity města, události ve městě – to povede ke zkvalitnění poskytovaných služeb Turistickým informačním centrem v oblasti cestovního ruchu.«

Aktuálnost údajů je zajištěna odkazem na web města. Počátkem loňského prosince bylo zaznamenáno už přes 470 stažení.

S aplikací Magistrát do kapsy se Děčín řadí k průkopníkům ve veřejné správě.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *