Opatření na zklidnění dopravy ráno před školní budovou, tzv. školní ulici, zavedli také u ZŠ a MŠ Na Dlouhém lánu v Praze 6

Jak omezit rizika spojená se situací, kdy se každé ráno před většinou škol ve spěchu potkávají ti, kdo z domova vyrazili pěšky, přijeli veřejnou dopravou nebo přijeli autem? Jedním z možných řešení dopravního zmatku před školní budovou a v její blízkosti je tzv. školní ulice. Od pondělí 4. dubna toto opatření zavedli také u ZŠ a MŠ Na Dlouhém lánu v Praze 6.

Školní ulice je dopravní režim, který na omezenou dobu mění bezprostřední okolí školy na prostor vyhrazený pěším a cyklistům. Dětem, jejich rodičům i obyvatelům přináší větší bezpečí, čistší vzduch a více příležitostí k pravidelnému pohybu. „Zdravé město se pozná tak, že v něm potkáváte na ulicích děti. Pokud dětem neposkytneme prostředí, ve kterém se mohou samostatně a bezpečně pohybovat, nemůžeme se divit, že tráví čím dál tím více času u počítačů, chybí jim pohyb a bojují s nadváhou,“ vysvětluje koordinátorka programu Bezpečné cesty do školy Blanka Klimešová. 

Nebezpečné ranní manévry řidičů před školou znepokojovaly také vedení a rodiče ZŠ Na Dlouhém lánu. V roce 2021 se škola zapojila do projektu Bezpečné cesty do školy, který koordinuje organizace Pěšky městem. Výsledky průzkumu ukázaly, že 48 % dětí hodnotí ranní provoz před školou jako nepříjemný a 51 % rodičů uvítá zklidnění dopravy v bezprostředním okolí školy. Ulice Nechanského, odkud se do školy vchází, byla jedním z nejčastěji zmiňovaných nebezpečných míst. Díky tomu, že tudy mimo ranní špičku projíždí jen minimum vozidel, se ulice skvěle hodí pro režim školní ulice.  

Mgr. Renata Riedlová, ředitelka ZŠ Na Dlouhém lánu, vysvětluje: „Bezpečí žáků je na prvním místě. K projektu Školní ulice, jsme se připojili, neboť z ulic Na dlouhém lánu a Nechanského se každé ráno stávají komunikace plné aut, mezi kterými procházejí děti. Věříme, že projekt bude úspěšný.“  Nedaleká MŠ Na Dlouhém lánu se k záměru přidala: „Uvítají to především rodiče, kteří s dětmi do školky dochází pěšky,“ říká Bc. Eva Fulínová, ředitelka školky.

Také městská část Praha 6, má se školní ulicí dobré zkušenosti. Její místostarosta, Ing. Jiří Lála, k tomu dodává: Tato nově zřízená školní ulice určitě není poslední v naší městské části, už přemýšlíme o dalších. Navíc řešení v ulici Nechanského není finální, ale ve spolupráci s magistrátem a TSK připravujeme kompletní rekonstrukci a zřízení celodenní pěší zóny. Na to však bude potřeba nejen více času, ale i stavební povolení.“ 

V ulici Nechanského byl režim školní ulice zahájen 4. dubna 2022 a bude v platnosti ve dnech školního vyučování v době 7:30–8:30. Zákaz vjezdu je proveden dopravními značkami a fyzickou zábranou v podobě dopravních kuželů. Výjezd z oblasti je umožněn, stejně jako případný vjezd vozidel integrovaného záchranného systému. Pro rodiče, kteří dovážejí děti autem, jsou vyhrazena parkovací stání v ulici Na dlouhém lánu, nebo mohou využít volné parkovací kapacity v okolí (ul. Na dlouhém lánu, Kladenská či téměř prázdnou ulici Nad Bořislavkou).* 

/zr/

Foto: Helena Pěchoučková 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down