Opět Historické město roku

Do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón (MPR a MPZ) za rok 2012 se přihlásilo 45 měst. Hodnotitelská komise složená ze zástupců ministerstev kultury a pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska právě v...

Do soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón (MPR a MPZ) za rok 2012 se přihlásilo 45 měst.

Hodnotitelská komise složená ze zástupců ministerstev kultury a pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska právě v těchto dnech navštěvuje všechny krajské vítěze, aby mohla 15. března rozhodnout a vybrat tři města, která budou nominována na titul Historické město roku 2012. Vítěz celé soutěže bude oznámen až na slavnostním zasedání u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel 18. dubna na Pražském hradě.

Jak vyplývá z názvu soutěže, komise hodnotí koncepční přípravu programu regenerace v daném městě – zda má město např. platný územní plán, regulační plán MPR či MPZ, vlastní program regenerace, program rozvoje a další dokumenty využívané při realizaci regenerace MPR nebo MPZ. Komise dále hodnotí péči jak o památky, tak o ostatní objekty, péči o obyvatele a návštěvníky historického jádra, společenský život a samozřejmě i finanční účast obce na obnově památkových objektů.

Komise též přihlíží k tomu, jak se daří danému městu získávat peníze na obnovu i z jiných zdrojů, ať je to kraj, stát nebo EU. Hodnotí se i vývoj území z pohledu památkové péče, celkový dojem z obrazu a funkce území včetně veřejných prostranství, zeleně atd. V posledních letech je velkým problémem našich měst reklama, i zde komise hodnotí stav a způsob regulace. Dále se komise zabývá i cestovním ruchem v daném městě – jaké je občanské vybavení (ubytovací, stravovací, obchodní síť, zdravotnická, tělovýchovná, kulturní zařízení, dopravní obslužnost, parkování a další).

Při hodnocení komise posuzuje rovněž zájem podnikatelské sféry o obnovu a záchranu místních významných objektů, dále hodnotí i zapojení neziskového sektoru – sleduje jak místní občanská sdružení, nadace, spolky nebo umělecké soubory působící ve městě podporují regeneraci památek, jak je využívají a propagují. /

Na Vysočině vyhrála krajské kolo Polná. K nejvýznamnějším památkám tam patří barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie.

FOTO: archiv SHSČMS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *