Autor
Kategorie:
Různé

Orlicko má své Muzeum přírody a řemesel

Rekonstruovaný objekt bývalé sýpky v Rokytnici v Orlických horách slouží od loňského prosince coby interaktivní muzeum přírody a řemesel s názvem Sýpka - muzeum Orlických hor. Svému účelu sloužila původní sýpka do 2. světové války. V roce 2001 byla po neúspěšné privatizaci převedena do majetku...

Rekonstruovaný objekt bývalé sýpky v Rokytnici v Orlických horách slouží od loňského prosince coby interaktivní muzeum přírody a řemesel s názvem Sýpka – muzeum Orlických hor.

Svému účelu sloužila původní sýpka do 2. světové války. V roce 2001 byla po neúspěšné privatizaci převedena do majetku města Okresním úřadem v Rychnově nad Kněžnou. V roce 2009 se město dohodlo s Královéhradeckým krajem na záměru podat žádost o obnovu z ROP Severovýchod s tím, že by v objektu mohla vzniknout muzejní expozice Orlických hor, která regionu chyběla. Projekt získal dotaci a v letech 2011-2013 prošla sýpka kompletní rekonstrukcí s náklady asi 31,2 mil. Kč.

Na projektu se podílel Petr Šuda z Ateliéru Šuda-Horský z Hradce Králové. Původní citlivě restaurované dřevěné prvky se kloubí s moderními materiály (sklo a ocel).

Objekt bývalé sýpky nebyl veden na seznamu nemovitých kulturních památek, ale nachází se na území Městské památkové zóny Rokytnice v Orlických horách. Po rekonstrukci s využitím podpory z ROP Severovýchod je příkladem zdařilého brownfieldu.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *