Ostrava ošetří stovky stromů napadených jmelím bílým

Severomoravská metropole se snaží omezit nadměrné šíření jmelí bílého. V průběhu první etapy, která začala loni v říjnu, bude komplexně ošetřeno téměř 350 stromů v městských obvodech Hrabová a Ostrava-Jih. Ukončení první fáze se předpokládá k poslednímu březnu, kdy zároveň končí tzv. období vegetačního klidu. Současně se připravuje druhá etapy projektu, při které bude ošetřeno dalších 400 stromů v dalších ostravských obvodech.  Náklady na první etapu projektu byly vyčísleny na 1,7 milionu korun bez DPH.

Jmelí bílé odebírá z cévního systému stromu živiny i vodu a v krajním případě strom usychá. Postup ošetření bývá zpravidla stejný. Nejprve jsou v terénu detekovány napadané stromy, které jsou následně podle rozsahu napadení ošetřeny či pokáceny, aby se jmelí nestihlo dále plošně rozšiřovat.

K nejčastějším ošetřujícím zásahům v našem městě patří zdravotní řez, při kterém jsou v korunách napadených stromů odstraňovány napadené větve s keříky jmelí, abychom zabránili zpětné regeneraci těchto nežádoucích keříků.  K méně častým používaným opatřením náleží tzv. chemické ošetření, kdy jsou trsy jmelí v korunách stromů stříkány speciální látkou obsahující růstové regulátory, jenž způsobují následně rychlý rozpad těchto stálezelených keříků. Chemický způsob je aplikován především u středně silně napadených stromů, kde není možné jmelí odstranit řezem. Aby byl efekt prováděných opatření u ošetřovaných městských stromů maximální, jsou zároveň souběžně prováděna další podpůrná opatření, zaměřená na zlepšení kondice stromů, posílení jejich provozní bezpečnosti a prodloužení životnosti,“ vysvětlila náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Podle doporučení vyplývajících z projektové dokumentace, kterou zpracovala společnost SAFE TREES, jsou kromě zdravotních řezů realizovány také řezy obvodové, sesazovací či popouštěcí. Tyto zásahy jsou prováděny individuálně, podle druhu a vitality stromu. U některých ošetřovaných stromů je prováděna stabilizace korun dynamickými vazbami s použitím lan. Bohužel se šíření jmelí v posledních letech, pravděpodobně vlivem zvyšování extrémů klimatu způsobujícího oslabení hostitelských dřevin, výrazně zrychluje.

Ošetřování a kácení stromů napadených jmelím bílým na pozemcích statutárního města spadá do činnosti správců zeleně jednotlivých městských obvodů, kterým v boji proti těmto poloparazitujícím keříkům napomáhá též město Ostrava prostřednictvím projektu „Opatření na omezení nadměrného šíření jmelí bílého v Ostravě.“ Práce vykonává městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň, která spolupracuje s certifikovanými arboristy.*

/tz/

Foto: Lukáš Kaboň

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down