Otevírají se hory s pokladem. Nahlédněte do sbírek národního archivního dědictví

Hory s pokladem se neotevírají jen na Velký pátek, ale rovněž 9. června na Mezinárodní den archivů. Těch hor, resp. archivů, je šest desítek a významná část z nich dnes pořádá den otevřených dveří.

Nosíte v aktovce či batohu externí disk o velikosti 1 terabytu? Představte si, že byste tam kromě svačiny a lejster měli takových disků nacpat 4244. Proč byste to dělali? Přece abyste tam v digitální podobě měli celé naše národní archivní dědictví. Mezi archivními poklady totiž nejsou jen klasické archiválie, které poskládané vedle sebe měří 872 km, ale také archiválie digitální. Těch je v současnosti právě 4244 terabytů a i ty stojí za pozornost.

Ministerstvo vnitra jako gestor archivnictví a zřizovatel osmi státních archivů zve zájemce na jedinečné akce, které v pátek 9. června 2023, pořádá v rámci Mezinárodního dne archivů mnoho archivních institucí po celé republice. Jejich seznam je k dispozici zde a těšit se lze na přednášky, výstavy nebo i prohlídky zajímavých archivních budov.

„Co mají společného Zlatá bula sicilská a osobní pozůstalost Karla Kryla? Také o tyto poklady pečují archiváři Národního archivu. Práce archivářů rozhodně stojí za pozornost, už jen z toho důvodu, že uchovávají naši identitu. Na Ministerstvu vnitra jim proto poskytujeme maximální podporu,“ láká na návštěvu archivářů přímo u nich „doma“ ministr vnitra Vít Rakušan.

Oproti loňsku se národní archivní dědictví zvětšilo o víc než 11 tisíc metrů archiválií a archivy získaly téměř 2000 nových archivních fondů a sbírek. Kupříkladu digitální archiválie se množí přímo raketovým tempem. Před rokem jich archivy měly 2300 terabytů, letos je to už oněch 4244 terabytů.

Základ archivní sítě České republiky tvoří osm státních archivů v čele s Národním archivem, jejichž zřizovatelem je resort vnitra. Tyto archivy se starají o 130 budov a pečují o tři čtvrtiny národního archivního dědictví. Kromě dvou archivů s celostátní působností a sedmi státních oblastních archivů tvoří archivní sít archivy územně samosprávných celků, specializované archivy, soukromé archivy a tzv. bezpečnostní archivy. Největší archiv klasických listinných archiválií má Národní archiv (133 800 „běžných“ metrů archiválií), největší digitální archiv je Archiv České televize s 2500 terabyty archiválií.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down