01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Otevřená spisová služba zdarma pro malé obce

OSS Alliance, Společnost pro výzkum a podporu open-source poskytuje od letošního července menším obcím i dalším organizacím zdarma otevřenou spisovou službu. Je to projekt, který se uskutečňuje ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR a navazuje na zákonnou povinnost obcí komunikovat prostřednictvím datových schránek.

Open-source software s veřejně přístupným zdrojovým kódem je velmi populární ve veřejné správě po celém světě. Mezi nejznámější patří kancelářský balík OpenOffice.org, internetový prohlížeč Mozilla Firefox nebo webový server Apache, na kterém funguje většina internetových serverů či stále vyhledávanější operační systém Linux. V různých zemích dokázal open-source ušetřit vysoké částky ze státních pokladen. Tuto technologii využívají například celé oblasti Španělska, italská města Trento a Benátky, francouzská Marseille nebo finské ministerstvo financí. Věnuje se jí také program IDABC (Interoperabilní dodávání pan-evropských služeb eGovernmentu správním orgánům, podnikům a občanům). Podporuje ji také Evropská komise.

V České republice jde o první takto rozsáhlý open-source, který se připravuje ve spolupráci s veřejnou správou. Zejména malým obcím umožní bezplatně využívat elektronickou evidenci dokumentů při splnění veškerých zákonných povinností včetně podpory datových schránek. "Chceme ukázat, že díky open-source je možné pořídit si kvalitní a otevřený software. Zároveň hodláme do jeho vývoje zapojit samotná města, obce nebo výrobce spisových služeb. Zdrojový kód je jako u každého open-source softwaru volně k dispozici, což by mělo zajistit rozvoj spisové služby i do budoucna," vysvětloval Filip Molčan, předseda organizace OSS Alliance.

OSS Alliance nabídne obcím hosting aplikaci bezplatně po dobu dvou let. Zároveň zajistí její úpravu v souladu s platnou legislativou. A co k tomu obecní úřad potřebuje? "Protože jde o webovou aplikaci, musí si zajistit internetové připojení. Na stanicích postačí internetový prohlížeč. Pro obce bez internetového připojení je připravena i varianta instalace aplikace přímo na lokální počítač," říká Filip Molčan.

I když samotné "hostování" technologie připravuje OSS Alliance ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR, obce si mohou vybrat dodavatele souvisejících služeb, to znamená zajistit si k aplikaci podle svých požadavků technickou podporu, její úpravy či školení. Jinými slovy spisovou službu si mohou přizpůsobit potřebám svých úřadů. Radnice, které mají o otevřenou spisovou službu zájem, se mohou přihlásit na stránkách www.oss.cz. Poté je budou kontaktovat zástupci OSS Alliance ohledně další spolupráce.

/sk/

Více o OSS Alliance

Sdružení je neziskovou organizací, pomáhá správním orgánům řešit, zda je vhodné přejít na open-source (software s veřejně přístupným zdrojovým kódem) a jeho následné využívání pro činnost státní správy, samosprávy i soukromého sektoru.

Podporuje využívání svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, otevřených standardů a bezpečnosti v oblasti softwaru, dat a telekomunikací.

V souladu s celoevropskou standardizací a doporučeními EU podporuje rozvoj open-source systémů.

Funguje pod záštitou ministerstva vnitra a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT. Generálním partnerem organizace je IBM ČR, dalšími partnery Novell, SGI, Software602 a Sun Microsystems.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down