Otevřená zahrada se již představila veřejnosti – prozatím té odborné

Nadace Partnerství slavnostně otevřela 29. listopadu v Brně nové poradenské environmentální centrum v areálu Otevřená zahrada. Pasivní budova využívá řadu unikátních technologií.

Sledování chování budovy a spotřeb energií bude předmětem výzkumu vysokých škol a poslouží též jako inspirace pro investory. Projekt Otevřená zahrada získal dotaci OP Životní prostředí.

Nadace Partnerství coby investor připravovala program pro využití jedinečného území pod hradem Špilberkem od roku 2007 ve spolupráci s městem Brnem i vysokými školami. V roce 2009 při hledání zpracovatele zadání oslovila pět architektonických studií. »Porotu vedenou arch. Josefem Pleskotem nevíce zaujal koncept Projektilu, který pracuje se zahradou jako se svou součástí, z níž se objekt vynořuje,« říká ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.


Protáhlý objekt poradenského centra provází výukovou zahradou na parcele šplhající vzhůru k hradu. Ve všech úrovních lze dům prostoupit, prohlédnout či se do něj ponořit přes zelenou střechu. Jižním koncem stavba vrůstá do svahu a nabízí střechu k pobytu jako čtvrté venkovní podlaží.

Školní a výukové aktivity probíhající v zahradě a na stezkách vdechnou areálu život v době provozu centra. Veřejně přístupná zahrada by se též měla stát zajímavým cílem obyvatel města i jeho návštěvníků. Nadace Partnerství proto kladla důraz na atraktivnost i uměleckou hodnotu herních prvků v zahradě, která poskytuje prostor i rozvoji dalších programů, jako je např. zelená gastronomie ve spolupráci s hnutím Slow food a pořadateli festivalu Jídlo zblízka.

Už v zadání vyžadovala nadace provedení stavby v pasivním energetickém standardu. (Tj. spotřeba méně než 15 kWh/m2 za rok na topení a méně než 30 kWh/m2 na chlazení.) Poradenské centrum bude tyto hodnoty splňovat s rezervou. Předpokládaná spotřeba energie na vytápění je 7 kWh/m2 za rok a na chlazení 19 kWh/m2 za rok. Při optimálním způsobu provozování spotřebuje budova na udržení optimálního vnitřního prostředí budovy 54 kWh primární energie na m2/rok (tj. topení, chlazení, osvětlení, výměna vzduchu). Speciální technologie budou po dobu životnosti budovy udržovat její minimální uhlíkovou stopu. Budova využívá i dešťovou vodu a část šedé vody pro závlahy i pro herní prvky v zahradě.

Součástí pasivního domu je informační biosystém, který vytvořili grafici ze studia Pixl-e pomocí trávy, listů a zvadlých květin z brněnských květinářství.

Pro širokou veřejnost zpřístupní Nadace Partnerství zahradu kolem poradenského centra na jaře 2013. (Více informací na www.otevrenazahrada.cz.

Snímek z podzimu zachycuje dokončovací práce na budově i v okolní zahradě. Generálním dodavatelem stavby je Skanska.

FOTO: NADACE PARTNERSTVÍ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *