Ozdravnými pobyty proti osamělosti havířských seniorů

Ozdravné pobyty jsou určeny seniorům, dětem i zdravotně postiženým. Dostupné jsou i občanům ze sociálně slabších poměrů. Cílem pobytů je odstraňovat bariéry v komunikaci osamělých seniorů a handicapovaných občanů.

Podmínky života našich občanů zlepšujeme ozdravnými pobyty. Máme za to, že pobyty dobře podporují aktivitu jmenovaných skupin, ať již se jedná o pohyb, plavání, odpočinek či navazování nových přátelství. Sledujeme i skupinu seniorů, kteří poskytují sociální služby svým blízkým doma, pro ty jsou rekreace druhem odlehčovací služby.

ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ DĚTI MAJÍ POBYT ZDARMA

Ceny jsou různé v závislosti na pobytu. Například u pobytu dětí v Chorvatsku hradí 80 % město a účastník (rodina) uhradí pětinu ceny. U dětí, které k pobytu z různých důvodů doporučí oddělení sociálně-právní ochrany dětí (sledované rodiny, matky samoživitelky, rodiny s obtížnou sociální a finanční situací), hradí účastník pouze 700 Kč, zbytek uhradí město. Pobyty dětí se zdravotním postižením celé hradí město. U pobytů na příměstských táborech hradí město jejich účastníkům polovinu nákladů. Různá je spoluúčast seniorů při pobytech na Slovensku – hradí si 40-60 % nákladů dle výše příjmů. Podobná je situace při pobytech seniorů v Chorvatsku, tady si hradí dle výše příjmů 30-50 % ceny pobytu. Při rekondičně-ozdravných pobytech seniorů v tuzemsku hradí město Havířov účastníkům polovinu, rehabilitační a rekreační pobyty seniorů v tuzemsku mají různou výši úhrady na jaře a na podzim. Na jaře si lidé uhradí 60 % nákladů, u podzimních pobytů 67 %. Město vybírá cenově přijatelné pobyty.

ZÁJEM PŘEVYŠUJE NABÍDKU

Kolik stojí vybavení s sebou, nesledujeme ani nezjišťujeme. Je to individuální záležitost každého účastníka, někdo si může chtít koupit zcela nové věci a vybavení, někdo si vystačí s původním. Pobyty probíhají v hezkém prostředí s celodenní stravou, častokrát i s rehabilitacemi.

O pobyty je obrovský zájem, po zahájení zápisů jsou téměř okamžitě obsazeny. Chceme, aby se dostalo na každého potřebného v Havířově, podmínkou bývá dřívější neúčast na podobném pobytu.

Nesetkáváme se téměř s žádnými problémy, jedná se jen o běžné technické nebo organizační záležitosti, kterými se zabýváme »za pochodu«.

EVA WOJNAROVÁ

tisková mluvčí Magistrátu města Havířov

Zájemci o pobyt platí podle svých finančních možností. Zájem je obrovský.

FOTO: FOTOARCHIV MÚ HAVÍŘOV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *