Památkami roku 2016 byly prohlášeny Hrad Lukov a Dačického dům v Kutné Hoře

Do letošního ročníku soutěže Památka roku s uzávěrkou 25. ledna 2017 bylo přihlášeno celkem 25 projektů v kategorii Malá památka (rekonstrukce do 2 mil. Kč bez DPH) a 19 projektů v kategorii Velká památka (rekonstrukce nad 2 mil. Kč bez DPH). Pořadatel soutěže, jímž je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, včera v Luhačovicích vyhlásil vítěze soutěže – Hrad Lukov na Zlínsku a Dačického dům v Kutné Hoře.

Od roku 2013 je Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) v partnerské spolupráci s Národním památkovým ústavem a Asociací krajů ČR vyhlašována dvoukolová soutěž  Památka roku o nejlepší projekt  a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb, které jsou architektonicky nebo urbanisticky hodnotné a zároveň jsou nositeli specifického charakteru prostředí.

Jak pro časopis Moderní obec uvedl předseda Sdružení historickýcjh sídel Čech, Moravy a Slezska Libor Honárek, místostarosta Havlíčkova Brodu, "smyslem soutěže je propagovat památky a upozorňovat na jejich estetické a duchovní hodnoty". "Památky jsou hmotným propojením minulosti s přítomností. Potřebná péče o ně musí být  stálá a odborná, aby tito jedineční svědci české historie se mohly stát i propojením přítomnosti s budoucností. Soutěž tak rovněž veřejnosti představuje dobré příklady přístupu vlastníků památek k historickému dědictví za uplynulý rok 2016," připomněl dále Libor Honzárek.

Na titul Památka roku byly v tomto ročníku soutěže po celostátním kole nominovány:

KATEGORIE MALÁ PAMÁTKA:

Hrad Lukov na Zlínsku

Kaple Panny Marie ve Žluticích na Karlovarsku

Kaplička Vědlice u Úštěku na Litoměřicku

 

KATEGORIE VELKÁ PAMÁTKA:

Dačického dům v Kutné Hoře

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěku na Litoměřicku

Stará radnice v Havlíčkově Brodě

Při příležitosti XXVII. konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska na téma Veřejný prostor – zaměřený na reklamu, mobiliář a vybavení (vizuální smog) byly včera v Luhačovicích vyhlášeny vítězné projekty soutěže Památka roku 2016.

V kategorii Malá památka se vítězem stal Hrad Lukov na Zlínsku, v kategorii Velká památka Dačického dům v Kutné Hoře.

Hrad Lukov: Středověká památka ze 13. století byla sídlem mnoha významných šlechtických rodů,  avšak od 18. století byla opuštěna, později zdevastována. V roce 1983 začala „ozdravná“ etapa v historii hradu, kdy se díky aktivitám dobrovolníků kolem Spolku přátel hradu Lukov přikročilo k postupné záchraně památky. V nedávných letech pak byly dokončeny opravy dílčích konstrukcí hradu, včetně věže, kaple a obvodových hradeb. V září 2016 byl jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Zlínského kraje zpřístupněn veřejnosti, jíž je umožněna i vyhlídka z opravené věže.

Dačického dům v Kutné Hoře: Významnou památkou se zachovaným pozdně gotickým jádrem a vrcholně barokní fasádou je starobylý středověký dům nacházející se v historickém jádru města Kutné Hory zapsaného na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.  Ačkoliv dům figuruje již na začátku první dochované městské knihy z let 1426–1489, lze spojit výraznou přestavbu domu až s obdobím po roce 1500, resp. před 1506. Během své historie byl dům několikrát přestavován, v minulém století však poněkud chátral. Jeho nejstarší gotické období je zastoupeno i několika nálezy z nedávno dokončené rekonstrukce (unikátní gotická dlaždice, kamenný sloup, stěna s původní gotickou omítkou a dochovaným portálem). Dnes je památka s působivým interiérem a vkusným výstavním mobiliářem  sídlem vzdělávacího a prezentačního centra UNESCO.

Více o vítězných i dalších nominovaných projektech v soutěži Památka roku 2016 v dubnovém vydání Moderní obce, které čtenáři obdrží už 3. 4.

/rš/

Na snímku: Hrad Lukov na Zlínsku

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down