Autor
Kategorie:
Různé

Památkou roku 2013 se stal kostel sv. Kateřiny

Prvním historickým objektem, který se může pyšnit titulem Památka roku, je kostel sv. Kateřiny z přelomu 14. a 15. století, který se nachází na vyvýšeném břehu řeky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Stavba zvítězila v prvním ročníku soutěže, kterou loni vyhlásilo Sdružení...

Prvním historickým objektem, který se může pyšnit titulem Památka roku, je kostel sv. Kateřiny z přelomu 14. a 15. století, který se nachází na vyvýšeném břehu řeky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Stavba zvítězila v prvním ročníku soutěže, kterou loni vyhlásilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Ústavem územního rozvoje.

Projekt obnovy a realizace kostela sv. Kateřiny byl ohodnocen jako nejlepší za loňský rok v konkurenci dalších 13 krajských finalistů soutěže (více v rubrice Spektrum v Moderní obci č. 2/2014).

První větší obnovy se kostel dočkal v letech 1949-1952 za přispění státní památkové péče a místních farníků. Další nezbytná obnova včetně restaurátorských prací proběhla až v letech 2010-2012 a vyžádala si přes 5 mil. Kč. Většinu částky pokryla dotace z ROP Moravskoslezsko, dále se podílela společnost RWE Gas storage s r. o., město Štramberk, obec Závišice, Moravskoslezský kraj, římskokatolická farnost Štramberk a místní farníci.

Vyměněny byly všechny hnilobou napadené dřevěné části, stavba dostala novou šindelovou krytinu, obnovily se vnitřní i vnější vápenné omítky. Vchody nyní zabezpečují kovové mříže, které dovolují větrání objektu. Současně probíhal i záchranný archeologický průzkum v části lodi a sakristii. Zjistilo se, že kostel stojí na místě staršího středověkého pohřebiště. Uvnitř chrámu i sakristie se pohřbívalo, i v několika vrstvách nad sebou, až do 17. století.

Památka dnes slouží duchovním účelům i světské veřejnosti a turistům, celoroční provoz zajišťuje farnost. V kostele se konají také koncerty, vernisáže a poutě.

Podrobnosti k soutěži Památka roku 2013 nabízí web: www.historickasidla.cz. Internetové stránky oceněného kostelíku najdete na adrese: www.svata-katerina.cz.

Vítězná Památka roku 2013, kostel sv. Kateřiny u Štramberka. Na snímku vlevo je zachycen stav před rekonstrukcí, snímek vpravo ukazuje současnou podobu objektu, jehož původ se datuje na přelom 14. a 15. století.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *