Památník na náměstí Míru v Plzni připomíná historii

Dokončený Památník bojovníků a obětí válek na náměstí Míru v Plzni byl včera, v den státního svátku 28. října 2015, slavnostně odhalen. Po téměř 70 letech je tento památník kompletně dokončen. Výstavbu nových pylonů finančně podpořil Plzeňský kraj částkou téměř 400 tisíc korun.

Tři nové pylony připomínají historii boje za svobodu, utrpení a válečné ztráty a aktivní odpor v boji za svobodu. „První z nich připomíná historii Československa v boji za svobodu, druhý pylon je věnován válečným ztrátám a připomínce utrpení v koncentračních táborech a třetí pylon vzpomíná aktivní odpor v boji za svobodu,“ vysvětlil Jaroslav Bukovský z Českého svazu bojovníků za svobodu v Plzni.

Slavnostního odhalení dokončeného památníku se ujal hejtman Václav Šlajs, primátor města Plzně Martin Zrzavecký a Jaroslav Bukovský (na snímku). Hejtman při proslovech připomenul, že na minulost bychom neměli zapomínat a měli bychom si vážit toho, že už více než 70 let žijeme bez válek.

První památník na náměstí Míru v Plzni byl instalován v roce 1967. Jednalo se o skulpturu semknutých těl – nejvýraznější sochařské dílo sochaře Slavomíra Nejdla a architekta Hynka Glossera. V roce 2010 byl památník pojmenován jako Památník bojovníků obětí a válek. Dle projektu architekta Glossera byly v rámci I. etapy umístěny před památník dvě desky spolu se základním kamenem, který nese název památníku a motto (výsek básně Karla Vokáče – učitele ze Zbiroha, který byl nacisty popraven).*

Na foto (zleva): Martin Zrzavecký, Jaroslav Bukovský, Václav Šlajs

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *