Pardubice finančně podpoří Záchrannou stanici v Pasíčkách

Záchranná stanice v Pasíčkách pečuje o handicapovaná zvířata. Nyní však potřebuje pomoc, aby mohla pokračovat ve své činnosti, která zahrnuje i péči o zvířata z Pardubic. Město proto chod záchranné stanice podpoří dotací, která má pomoci pokrýt náklady spojené s provozem areálu.

Město Pardubice provoz areálu v Pasíčkách na Chrudimsku podporuje každoročně, individuální dotací ve výši 35 tisíc korun uvolněnou z Programu podpory ekologické výchovy a osvěty. Vzhledem k okolnostem spojeným s pandemií koronaviru a nárůstem režijních nákladů na provoz město letos pošle do Pasíček o 300 tisíc korun více.

„Všechny náklady spojené s provozem se zvýšily, doba covidu způsobila, že řada ekovýchovných programů musela být zrušena, stanice navíc přišla o některé své sponzory a vlastní finanční zdroje jí na zajištění provozu nevystačí. Rozhodli jsme se proto, i vzhledem k tomu, že se pracovníci v Pasíčkách starají také o zvířata přivezená z našeho města, navýšit pravidelnou roční dotaci ve výši 35 tisíc korun o dalších 300 tisíc uvolněných z téhož programu,“ informoval náměstek primátora zodpovědný za oblast životního prostředí Jan Nadrchal.

Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody, funguje již 23 let. Areál  tvoří tři části.  V první jsou léčebné komplexy pro léčbu a rehabilitaci zvířat, ve druhé expozice s trvale handicapovanými živočichy. Využívá se také pro ekovýchovné programy a je přístupná veřejnosti. Třetí část tvoří volně přístupné uskupení drobných vodních ploch s naučnou stezkou a geologickým areálem „Brána do pravěku“ s interaktivními prvky.

Hlavním posláním areálu je však péče o zraněné živočichy a jejich následná rehabilitace zakončená zpětným navrácením do volné přírody„Nejčastěji se k nám dostávají zvířata se zraněními po střetu s dopravními prostředky, nárazech do prosklených ploch, úrazech elektrickou energií či opuštěná mláďata. Po pobytu u nás, který trvá od jednoho do čtyř týdnů, jsou zvířata navrácena do přírody, někdy na původní lokalitu, někdy třeba ve skupině na novou. Co se týče ekovýchovy, areál navštěvují školy z celého Pardubického kraje a účastní se programů o zvířatech, jejich ochraně, ale také o geologii či okolních chráněných území, které s průvodcem též navštíví,“ popsal Josef Cach, vedoucí záchranné stanice.*

/zr/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down