Pardubice získaly do roční výpůjčky stříbrného koně

Od konce dubna budou obyvatelé Pardubic a návštěvníci města na louce mezi Příhrádkem a zámeckými valy potkávat sochu téměř třímetrového ocelového koně od renomovaného umělce Michala Gabriela. Socha zůstane minimálně rok.

„V březnu letošního roku nás oslovila trutnovská galerie EPO1 s nabídkou bezplatné výpůjčky sochy koně od významného českého sochaře Michala Gabriela. Rozhodování z naší strany nebylo nikterak zdlouhavé, neboť je tato socha primárně určena do veřejného prostoru města, což nám zapadlo do dlouhodobého plánu umístit do Pardubic umělecký atribut koně, který je pro naše město tak typický,” přiblížila Jiřina Klčová, náměstkyně primátora Pardubic zodpovědná za kulturu.

Oddělení kultury společně se Službami města Pardubic vybralo dvě lokality, kam by se socha mohla umístit. „O finálním místě rozhodl sám Michal Gabriel, který si obě místa přijel prohlédnout. Volba padla na zelenou plochu mezi Příhrádkem a zámeckými valy,” komentovala Jana Fiedlerová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu s tím, že se umístění konzultovalo i s architektem Tomášem Jiránkem, který je autorem revitalizace Tyršových sadů.

Umělecké dílo ozdobí veřejný prostor alespoň rok

Jediné náklady, které jsou pro město s touto instalací spojeny, jsou náklady za převoz díla a manipulační prostředky, jež jsou nutné k umístění díla na dané místo a současně také pojištění sochy. Dohromady se jedná o necelých 40 tisíc korun.

Socha ocelového koně minimálně na jeden rok rozšíří stávající umělecká díla ve veřejném prostoru města Pardubic. „Takových děl máme v Pardubicích okolo 350, jedná se například o sochy, plastiky, mozaiky, ale i pamětní desky či drobné sakrální stavby,” uzavřela náměstkyně. Umělecká díla ve veřejném prostoru Pardubic jsou kompletně zmapována v sekci Kulturní mapa na webu města.

/tz/*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down