Pardubický kraj chce využít srážkové vody při správě svých budov

Pardubický kraj chce využít srážkové vody při správě svých budov. Má vybrané tři objekty. Plánuje vybudovat například nádrže na zadržování vody, která se dá pak využít na zalévání zahrady. Úpravy budou stát přes deset milionů korun,   informoval hejtman Martin Netolický.

Ekologičtější hospodaření kraj plánuje v Dětském centru Veská v Sezemicích na Pardubicku, Nemocnici následné péče Moravská Třebová na Svitavsku a Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí na Orlickoústecku. Dotace chce kraj získat z Operačního programu Životní prostředí. "Od všech zmíněných projektů si slibujeme ekologičtější zacházení s vodou a z dlouhodobého hlediska i ekonomické úspory," řekl Netolický.

V centru Veská jsou v plánu tří nádrže na zadržení dešťové vody a její využití pro zálivku trávníků a zahrady. Pokud kraj získá dotaci, stavět začne v příštím roce. Předpokládané náklady jsou 4,5 milionu korun, dotace by mohla dosáhnout až 3,7 milionu korun. Žádost kraj podá v polovině června.

V Nemocnici následné péče Moravská Třebová by měla vzniknout tlaková stanice a zásobníky na vodu. Zdroj bude na rozvody užitkové vody. V lůžkovém pavilonu bude splachovat toalety. Aktuálně projektanti doplňují projektovou dokumentaci, žádost o dotaci chce kraj podat na konci září. Celkové náklady se odhadují na 3,8 milionu korun, dotace by mohla pokrýt dva miliony.

"Efektivnější hospodaření se srážkovou vodou plánujeme i v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. Tam byla v roce 2020 zhotovena nová dešťová kanalizace. Vodu z ní bychom chtěli akumulovat a využít pro již hotové zavlažovací systémy. Předpokládané náklady dosahují výše 1,8 milionu a dotace může činit až 1,4 milionu. Projektovou dokumentaci máme hotovou, žádost o dotaci chceme podat na konci července," dodal hejtman.

/ČTK/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down