Pardubický kraj sází na elektromobily

Zaměstnanci Krajského úřadu Pardubického kraje budou moci při svých služebních cestách využívat elektromobil Volkswagen e-up! Umožní to tříletá zápůjčka vozu od projektu Elektromobilita Skupiny ČEZ. Obě strany tím navazují na letos uzavřené memorandum o spolupráci při rozvoji elektromobility v Pardubickém kraji.

Elektromobily by časem měly ještě více zdomácnět na silnicích v Polabí a především v krajské metropoli – Pardubicích. Zaměstnanci Krajského úřadu Pardubického kraje totiž budou moci při svých služebních cestách využívat elektromobil Volkswagen e-up! Tříletá zápůjčka vozu od projektu Elektromobilita Skupiny ČEZ následuje poté, co obě strany letos v létě podepsaly memorandum o spolupráci při rozvoji elektromobility v Pardubickém kraji.

„Používání dopravních prostředků na elektrický pohon se stává stále dostupnější alternativou k používání vozidel se spalovacím motorem, což významně zlepšuje kvalitu života obyvatel, kteří jsou v současné době vystaveni zvýšené hladině hlučnosti, prašnosti a škodlivým emisím výfukových plynů a produkci CO2,“ řekl při předávání vozu Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje. „Jsem přesvědčený, že samospráva by měla jít ostatním subjektům příkladem, a proto rádi vyzkoušíme výhody elektromobilu v praxi a současně pomůžeme propagovat elektromobilitu jako další variantu pro provoz v našem kraji,“ dodal Martin Netolický.

„Velice oceňujeme, že Pardubický kraj jde v propagaci elektromobility příkladem i dalším subjektům z oblasti státní správy a samosprávy, které jsou typickými uživateli této formy čisté dopravy,“ uvedl Tomáš Chmelík, manažer útvaru čistých technologií ČEZ.

Nové dobíjecí stanice budou následovat

V lokalitách východočeského regionu úspěšně fungují různé typy veřejných dobíjecích stanic projektu Elektromobilita ČEZ v Hradci Králové, Vrchlabí a Trutnově. V přípravě jsou v dohledné době některé další stanice. Celkově provozuje Elektromobilita ČEZ v České republice 54 veřejných dobíjecích stanic (z toho 10 rychlodobíjecích). Aktuální mapa lokalit s dobíjecími stanicemi a komplexní set informací jsou k dispozici na www.elektromobilita.cz

Projekt Elektromobilita ČEZ spolupracuje s 50 partnery z řad automobilek, obchodních center, komerčních subjektů i radnic po celé České republice. V kategorii územních celků jde vedle Pardubického kraje také o Ústecký kraj, Liberecký kraj a Moravskoslezský kraj, z řad institucí a ministerstev jsou to zejména Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí nebo Ministerstvo dopravy, Ministerstvo práce a sociálních věcí.

V celé České republice v současnosti jezdí téměř 900 elektromobilů, poslední tři čtvrtletí však signalizují rozvoj celého odvětví. Necelá čtyřicítka aut na elektrický pohon tvoří vozový park projektu Elektromobilita ČEZ nebo jeho partnerů. Do konce letošního roku odhady počítají s prolomením hranice 1 000 elektromobilů na českých silnicích. Elektromobily tak v ČR přestávají být atrakcí z kategorie technických zajímavostí a stávají se běžnou součástí zejména městského provozu.

/TZ/

Víte, že …

–       letos v období od ledna do listopadu se v České republice registrovalo více než 350 nových elektromobilů

–       v tuzemsku se za celý loňský rok registrovalo celkem 222 nových elektromobilů, jen v posledním čtvrtletí roku bylo registrováno 100 nových elektromobilů

–       v roce 2015 jsou zatím nejprodávanějšími značkami v ČR Volkswagen, Nissan a BMW

–       pokud bychom uvažovali všech cca 570 nově registrovaných elektromobilů v letech 2014-15 a průměrný roční nájezd 15 000 km, tak při průměrné spotřebě 15 kWh/100km bude k jejich dobíjení potřeba 1,28 mil. kWh elektřiny ročně (tj. roční spotřeba zhruba 500 českých domácností)

–       lze očekávat další nárůst registrací elektromobilů, mimo jiné proto, že se rozšiřuje nabídka o nové modely vozů s elektrickým pohonem.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *